10. Hafta Hamilelik

10. hafta hamilelik bebeğiniz çilek boyutundadır.

Bebeğiniz; Gebeliğin başından beri embriyo olarak adlandırılan bebeğiniz, bu haftanın sonunda ceninliğe terfi edecektir. Böbrekler, karaciğer ve akciğerler gibi tüm hayati organları yerinde, hızla büyümekte ve gelişmektedir. Gebeliğin bu aşamasında en etkileyici olan bebeğinizin beyninin şaşırtıcı oranda, her bir dakikada yaklaşık 250.000 nöron oluşturmasıdır.

10. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Hamileliğin (gebeliğin) etkilerinden memnun musunuz? Vücudunuzda artan HCG ve progesteron hormonları yüzünüzdeki yağ bezlerinin sayısını arttırıyor, cildinizi daha parlak ve pürüzsüz yapıyor. Gebeliğinizin (hamileliğin) 10 haftasında, hekiminiz bir kan örneği aldırmanızı ister. Bu test bebeğin Down sendromu riski taşıyıp taşımadığının kontrolü için önemli bir testtir. Yine aynı gebelik haftasında kistik fibroz gibi ciddi kalıtsal rahatsızlığa sahip bir bebek olma riskini taşıyorsanız, hekiminiz ayrıca chorionic villus sampling (CVS) adlı bir test önerebilir. 

10. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Gebelikte (hamilelikte) Soğuk algınlığı veya gribi önlemek için ellerinizi sık sık yıkayın. Bol miktarda dinlenerek ve sıvı alımını arttırarak hastalıklara yakalanma riskini azaltın. Göğüsleriniz ve beliniz büyüdükçe, sizi daha rahat ettiren iç çamaşırları almak için alışverişe
çıkın.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi