fbpx

11. Hafta Hamilelik

11. hafta hamilelik bebeğiniz bir incir boyutundadır.

Bebeğiniz; Gebeliğin bu haftalarında bebeğinizin su altında nefes alabileceğini biliyor muydunuz? Şu an tam da bunu yapıyor. 10. Ve 11. Haftada cenin, ciğerlerinin büyümesi ve gelişmesine yardımcı olan az miktarda amniyotik sıvısını teneffüs etmeye başlar. Gebelik bitip bebekler doğduklarında yüzme refleksi ile doğarlar. Bu dönemde bebeğinizin el ve ayak parmakları ayrılır ve bebeğiniz belki de yumruğunu oluşturabilmek için onları hareket ettirebilir. Diş etlerinin altında dişleri oluşmaya ve kemikleri sertleşmeye başlar.

11. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Bebeğinizin kalbi annesine oranla iki kat hızlı atıyor. Kalp atışları, ultrason taramasında görülebilir veya Doppler taraması (kan akışını ölçen bir ultrason türü) ile duyulabilir. Göbeğiniz gözle görülür şekilde değişmese de, gebeliğin 11. haftasında göğüslerinizin belirgin bir şekilde değiştiğini görmek sizi şaşırtabilir. 

11. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Bebeğinizin sağlıklı dişlere ve kemiklere sahip olması için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum hamilelik (gebelik) diyetinizin önemli bir parçasıdır. Süt ürünlerinde, brokoli, kepekli hububat, sardalya ve susamda kalsiyum oranları yüksektir. Peynir iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Gebeliğin 11. haftasında hekiminizin önerdiği testleri yaptırmayı unutmayın. Mümkünse doktor kontrolünde bebeğinizin kalp atışlarını doppler ile dinleyin.