fbpx

12. Hafta Hamilelik

12. hafta hamilelik bebeğiniz iri bir erik büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Gebelikte 12. haftanın sonuna gelindiğinde 1. Trimesterı da tamamlamış oluyorsunuz. Bebeğiniz 8 cm uzunluğunda ve yaklaşık 15 gr ağırlığındadır. Bebeğin tüm önemli organları ve uzuvları tamamen oluşmuş, parmaklar ve ayak parmakları tamamen ayrılmış ve hatta tırnakları çıkmıştır. Bebeğiniz çokça tekmeliyor ve geriniyor olsa da, siz bunu birkaç hafta daha hissetmeyeceksiniz.

12. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Hamileliğinizin (gebeliğin) 12. haftasındaki bu aşamada doğum planınızı, doğum yerinizi ve doğum şeklinizi nasıl gerçekleştireceğinizi düşünmeye yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Hekiminizle doğum yöntemlerini konuşabilirsiniz. Hekim, sizin istediğiniz ve size uygun olan doğum türünü önerecektir. Örneğin, gebelik bitiminde normal doğum veya sezaryenin yerine suda doğum isterseniz, bulunduğunuz bölgede havuzu olan bir doğum yeri veya hastaneye yönlendirilmelisiniz.

12. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Gebelik süresince (hamilelik) rahat uyuyamayabilirsiniz. Uyku için bir vücut yastığı alın. Gebelikte değişen hormon seviyeleri nedeniyle, vulval (vajinal bölge) bölgedeki bakterilerin dengesi bozabilir ve bu da vaginal enfeksiyonlara neden olabilir. Genellikle pullanmayı tedavi etmek için deride antifungal kremler kullanmak yeterlidir. Ancak önce hekiminize danışarak tedavi planı oluşturmalısınız. Gebelik sırasında antifungal oral tabletler ve ovüller (vajina içine sokulan ilaçlar) önerilmemektedir.