fbpx

13. Hafta Hamilelik

13. hafta hamilelik bebeğiniz limon boyutundadır.

Bebeğiniz; Bu hafta itibariyle artık 2. trimester olarak tabir edilen gebelik sürecine geçiş yaptınız. 13. Gebelik haftasında bebeğinizin beyni hızla gelişmeye devam ederken, ses telleri de oluşmaya başlıyor. Yüzü daha belirgin hale gelmekte, küçük kirpikleri ve kaşları görünmeye başlamaktadır. Gebeliğin şimdiye kadar ki sürecinde bebeğinizin başının büyüklüğü bedenini geride bıraktı ama şimdi vücudu daha hızlı büyüyor. Bu gebelik dönemde artık bebeğinizin gerekli tüm organ ve sistemleri oluşmuş durumda.

13. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Hamileliğinizin (gebeliğin) ilk üç ayı bitiyor. Gebelik süreçlerinde bu aşamaya kadar sorunsuz geldiyseniz, bu aşamadan sonra düşük yapma riskiniz çok azalır. Böylelikle kafanızda oluşabilecek “acaba düşük mü yapıyorum?” sorularından da uzaklaşmış olursunuz. Böylelikle, 13. haftada hamile (gebe) olduğunuzu arkadaşlarınıza ve ailenize müjdelemediyseniz, şimdi bunu yapmak için güzel bir zaman. Çoğu anne; artık gebe (hamile) olduğunu, sevdiklerinin kendisiyle daha çok ilgilendiğini ve gebeliğin tadını çıkarmaya başlayabileceklerini keşfederler. 

13. hafta hamilelik yapılması gerekenler

Hastalık ve yorgunluk süreciniz olmadığında kendinizi daha enerjik hissediyor olabilirsiniz. Gebelik (hamilelik) boyunca yüzme veya yürüme gibi hafif egzersizlerle aktif olun. Doğum öncesi özel egzersiz sınıflarını araştırabilir, yoga, pilates ve size uyabilecek diğer sporları deneyimleyebilirsiniz. Gebeliğin bu haftalarına kadar egzersizlere başlamadıysanız, idrar yaparken kullandığınız kasları güçlendirmek için pelvik taban egzersizlerinizi uygulayın. Bu egzersizler, gebelik sonrası idrar kaçırmayı önlemeye yardımcı olur.

Gebelikte birlikte yeni bir bebek yola çıktığında evde abi / abla varsa, kendilerini reddedilmiş ve üzülmüş hissedebilir, çünkü çocuklar anneyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalacaklarının farkına varır. Gebeliğin başından itibaren çocuğunuzu konuya dahil ederek, karnınızı dokundurun, anlatın, isim seçimine birlikte karar verin.