14. Hafta Hamilelik

14. hafta hamilelik bebeğiniz şeftali büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğiniz 14. gebelik haftasında tam olarak oluşmuş durumdadır. Hatta küçük eşsiz parmak izleri vardır. Cinsiyet organları gelişmeye devam etmektedir. Eğer rahmin içini görebiliyor olsaydınız, bebeğinizin erkek veya kız olup olmadığını bilmeniz mümkün olabilecekti. (ultrason taramaları gebeliğin 14. haftasında cinsiyeti doğru yorumlamayı yapamayabilir.)

14. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Artık hamileliğiniz (gebelik) resmi olarak ikinci trimester de olduğu için (ikinci 3 aylık dönem) hamileliğinizin orta evresindesiniz demektir. Düşük riskinizin bu hafta sonuna doğru önemli ölçüde azaldığını rahatça söyleyebiliriz. Hekiminiz, büyüyen rahminizin üstünü hissedebilecek.

Gebeliğin altı veya yedi ayı boyunca görülen gerilme izlerini önlemek çok mümkün olmasa da cildinizi nemlendirme alışkanlığını kazanmaya çalışın. Nemlendirme işlemi, cildinizin yumuşaklığını artırarak, gerilme izlerinin daha az görülmesini sağlayabilir. Eşinizden losyon ve kremleri hafifçe ovarak size sürmesi konusunda yardım alabilirsiniz.

14. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Gebeliğinizin ilerlediği bu günlerde artık enerji kazanmaya başlıyorsunuz. Hekiminizin onay vermesi halinde, hafif ve orta derece egzersizler yapmak, büyüyen bebeğinize gerçekten iyi gelecektir. Birçok kadın, doğum öncesi gebelik egzersizlerini diğer gebelerle birlikte yapmanın aralarında bağ kurmak ve destek almak için mükemmel bir yol olduğunu düşünür.

Gebe egzersiz seçenekleri arasında yoga, pilates, yürüyüş grubu ve hamile kadınlar için tasarlanmış dans sınıfları olabilir. Gebeliğin ilk üç ayında sabahları bulantı yaşadıysanız, şimdiye kadar biraz yıpranmış olabilirsiniz. Bu dönemde iştahınız tekrar eski haline geri gelecektir. Bebeğinizin sinir sistemi geliştiği için hekiminizle görüşerek folik asit takviyelerini de almayı bırakabilirsiniz. Artık bu gebelik haftasında güzel göbeğinizin haftalık resimlerini çekmeye başlayın.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi