fbpx

15. Hafta Hamilelik

15. hafta hamilelik bebeğiniz bir elma büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğinizin cildi o kadar incedir ki neredeyse şeffaftır ve bedeninin etrafında kan taşıyan damarlar görülebilir. Lanugo adı verilen saçlı ve ince bir doku tüm vücudunu kaplamaya başlar. Bu yumuşak saçlar vücut ısısını korumaya yardımcı olur. Vücut ısısını korumaya yönelik yeterli miktarda yağ dokusu oluştuğunda bu tüyler dökülür. Bu dökülme süreci doğuma yakın zamanlardır.

15. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Aynaya baktığınızda bir dizi garip hamilelik (gebelik) belirtilerini fark edebilirsiniz. Cilt koyulaşması, meme başı ve göbek çevresindeki koyuluklar çoğu gebede görülebilir. Bu renk değişiklikleri doğumdan birkaç ay sonra kaybolur ancak tamamen geçmeyebilir. Hekiminiz ile görüşerek güneşe çıkarken güneş koruyuculardan faydalanabilirsiniz. 2. Trimester dönemi bazı kadınlarda hormonal değişiklikler nedeniyle libidolarının en çok arttığı dönem olabilir. Doktorunuz aksini söylemedikçe seks yapmanızda hiçbir sakınca yoktur. Gebeliğiniz süresince bebeğiniz güvendedir. 

15. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Bazı kadınlar gebelik sırasında anemi yaşayabilirler. Bunun nedeni; ya diyetlerinde yeterli miktarda demir olmaması ya da hamilelik (gebelik) nedeniyle her zamankinden daha fazla demire ihtiyaç duymalarıdır. Demir, anne ve bebeğin kanı içinde oksijen taşımaya yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzeler, yağsız et ve kuru meyveler yiyerek yeterli miktarda demir alabilirsiniz. Kendinizi çok yorgun hissediyorsanız ve doktorunuz anemi teşhisi koyduysa, muhtemel demir takviyeleri önerilecektir. Bu takviyeleri sürekli doktor kontrolünde kullanın.