fbpx

17. Hafta Hamilelik

17. Hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık olarak nar büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Artık bebeğinizin kolları ve bacakları kafasının büyüklüğüne ulaştı. Plasenta neredeyse bebeğiniz kadar büyük. Plesenta, karbondioksit ve atıkları filtrelerken bebeğiniz için vitamin, mineral, protein, yağ ve oksijen teminini sağlar. Bu gebelik aşamasında bebeğinizin idrar sistemi çalışmaktadır. Bebeğiniz besinleri ve sıvıyı plesenta yoluyla temin ederken içinde yüzdüğü amniyotik sıvıdan da içmektedir.

17. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Gebeliğiniz ilerledikçe göğüsleriniz de süt birikimi artacak ve meme uçlarınız daha koyu hale gelecektir. Hamilelik (gebelik) sırasında daha büyük sutyen ölçülerine sahip olmanız muhtemeldir. Sizi rahatlatacak yumuşak ve destekleyici sütyen araştırmaları yapabilirsiniz. Vücudunuzun annelik için hazırlandığı bu gebelik döneminde göğüslerinizden süte benzer gelen krem ​​beyaz bir akıntı görebilirsiniz.

17. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemi, gebelik sürecinde daha fazla baskı altındadır. Bu nedenle soğuk algınlığı veya grip hastalığı olan kişilerden kaçının. Öksürük veya soğuk algınlığına yakalanırsanız, ilaç kullanmak için hekiminize danışın. Bol miktarda sıvı için ve C vitamini içeren taze meyve ve sebzeleri tüketin.