19. Hafta Hamilelik

19. hafta hamilelik bebeğiniz bir domates boyutundadır.

Bebeğiniz; Bebeğiniz artık plasentadan daha fazla ağırlığa sahiptir. Cildi henüz fazla yağlanmamıştır. 19. Gebelik haftasında bebeğin cildi yarı saydam görünümünü kaybederek cilde renk veren pigmentleri geliştirmeye başlıyor. Vücudu güçlü ve sağlıklı, özellikle de küçük kalbi gelişebilmek için çok çalışıyor. Doktorunuz gebelik kontrollerinde, bebeğinizin kalbini dinlemek için doppler kullandığında kendi kalbinizden çok daha hızlı attığını fark edebilirsiniz.

19. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Gebelik haftalarında yaklaşık 5. aya girdiğinizde, bebeğinizin hareketlerini gerçek tekme gibi hissetmeye başlayabilirsiniz. İlk hissettiğiniz hisler sizi şaşırtabilir. Tekmelerin ayak mı? Ve ya dirsek mi? olduğunu anlayabilir, eşinizin de bu hareketleri hissetmesini sağlayarak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. 19. gebelik haftasında, üriner sistem (idrar yolu) enfeksiyonlarına karşı dikkatli olun. Çünkü gebeliğin bu zamanlarında hormonal değişiklikler bu riski oldukça arttırır. Kendinize özellikle dikkat ederek, her zamankinden daha sık idrara çıktığınızı düşünüyorsanız ve yanmanız varsa doktorunuzla iletişime geçerek tedaviye başlamanız gerekecektir.

19. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Gebelikte vücudunuzdaki hormonların artması sizi bazen nefes darlığı hissine sokabilir. Bu durum gebelikte genellikle zararsız ve normaldir. Ancak nefesinizin gerçekten tükendiğini hissederseniz doktorunuza başvurun.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi