fbpx

2. Hafta Hamilelik

Bebeğiniz; Gebelik öncesindeki 2. hafta hamilelik hayatınızı şekillendiren bir hafta olabilir. Şu ana kadar henüz bebek yok, gebelik yok, ancak bu hafta yumurtladığınız haftadır. Yumurta spermle tanıştığında hamilelik (gebelik) yolculuğu başlamış olur. Adet döneminde ovulasyon (yumurtlama) son adet döneminiz başladıktan sonra, 2. haftanın sonunda gerçekleşir.

2. Hafta Hamilelik Neler Oluyor?

Yumurtlama, kadının yumurtalıklarından bir yumurta bırakıldığında gerçekleşir. 75 – 900 milyon sperm kadının rahminden geçerek yumurtalıkları rahime bağlayan fallop tüplerine gider. Burada yalnızca bir tanesi (bazen 2 veya 3 tanesi) olgun bir yumurta ile buluşur. Sperm yumurtaya girdiğinde buna döllenme denir. Yumurta ile buluşan sperm eğer Y kromozomu taşıyorsa bebeğiniz erkek olacak demektir. Eğer X kromozomu taşıyorsa bebeğiniz kız olacaktır. Dolayısıyla bebeğinizin kız veya erkek olması eşinizin spermlerinin taşıdığı kromozoma bağlıdır.

Siz; gebe kalmak için çalışmaya başladıysanız, muhtemelen bu haftanın sonunun (resmi olarak 2. gebelik haftası) adet döneminin en verimli aşaması olduğunu biliyorsunuzdur. Bazı kadınlar, ne zaman yumurtlama döneminde olduklarını göğüs hassasiyeti, hafif bir sıcaklık artışı ve vajinal deşarj değişikliği gibi belirtilerle anlayabilirler. İstenilirse en verimli sürecin ne zaman olduğunu öğrenmek için hormon seviyenizi test edebilir, özel ovülasyon (yumurtlama) tahmin kitlerinden alabilirsiniz. Gebe kalmaya çalışırken stresli olmayın. Psikolojik durumunuz gebe kalmayı engelleyebilir. Bu nedenle seksi eğlenceli ve rahatlatıcı hale getirin.

2. Hafta Hamilelik öncesi yapılması gerekenler

Bu dönemde iki günde bir seks yapmanız önemlidir ve on çiftten altısı bebek denemeye başladıktan sonraki ilk 6 ay içerisinde gebe kalır. Çoğu çiftte ise bu süreç 2 yıla kadar sürebilir, bu nedenle 6 ay içinde hamile (gebe) kalmazsanız bu durum bebeğinizin olamayacağı anlamına gelmez.

Kendinizi belli günlerde daha çok seks yapma baskısı altında hissetmeyin.
Stresin azaltılması ve rahat olunması, gebe kalma ihtimalini arttırır. Buna hem siz hem eşiniz dahildir, bunu unutmayın.