fbpx

20. Hafta Hamilelik

20. Hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık bir muz büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğinizin cildinde kremsi beyaz bir kaplama oluşmaya başlar. Buna verniks denir. Verniks bebeğinizin cildini korur. Bu doku oldukça yağlıdır ve bebeğinizin doğum sırasında vücudunuzdan daha kolay çıkmasına yardımcı olur. Gebeliğinizin bu haftasında bebeğiniz, rahminizde bir istiridye kadar mutludur, çünkü bacaklarını kıvırma, bükme ve tekme yoluyla keşfetmeye başlamıştır.

20. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Kırk haftalık hamileliğinizin (gebelik) yarısına geldiniz. Neredeyse bebeğin rahminizdeki hareketlerini hissedeceksiniz. Bir süre sonra bu hareketler daha da belirginleşecek ve eşiniz elini karnınıza yerleştirdiğinde bu hareketleri hissedecektir. Bu gebelik döneminde kalça, karın ve kasıkta olabilecek ağrılar normaldir. Rahminiz büyüdükçe pelvis yan duvarlarınız gerilir ve ağrıya neden olabilir.

20. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Mide ekşimesi, 2. Trimesterin yani gebeliğin 20. Haftasının yaşandığı bu günlerde ortak sorundur. Karnınız büyüdükçe sindirim sisteminize baskı yapar ve bazen asidin midenizden sızıntı yapmasına ve yemek borusuna geri dönmesine neden olur. Bu durum, göğsünüzde asitli bir yangı hissine neden olabilir. Mide ekşimesinden kaçınmak için, onu tetikleyen gıdaları belirlemelisiniz. Daha küçük ölçülerde fakat daha sık yemek yemeyi denemelisiniz. Gece yatarken kendinizi biraz yatıştırmak için ekstra yastıklar kullanmalısınız. Hekiminizden hamilelikte (gebelikte) kullanılmak üzere uygun bir antiasit talep edebilirsiniz.