fbpx

21. Hafta Hamilelik

21. hafta hamilelik bebeğiniz havuç büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğinizin sindirim sistemi gelişiyor ve rahimdeki amniotik sıvıda bulunan şeker gibi bazı besin maddelerini emebiliyor. Bununla birlikte, bebeğiniz neredeyse tüm yiyecekleri, plasenta vasıtasıyla, annesinden almaya devam ediyor.

21. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Uykusuzluk gebelik süresince sık görülen problemlerinizden biri haline dönüşebilir. Özellikle de bebeğiniz sizi geceleri hareketleriyle uyandırabilir. Ayrıca kramplar yaşayabilir, gece boyunca daha sık idrara çıkabilirsiniz. Uyurken sırt üstü veya sağa doğru yatmak bacaklardan kalbe giden kan akışını azalttığından, sol tarafa doğru yatmayı alışkanlık haline getirin. Daha rahat bir gece geçirmek için, yatmadan önce sıcak bir banyo yaparak rahatlamayı veya uyku pozisyonunuzu ayarlamayı deneyin. Gün içerisinde yapacağınız egzersiz de uykusuzluğunuzu gidermeye yardımcı olacaktır.

21. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Bebeğiniz büyüdükçe gebeliğe uygun egzersiz tarzınızı değiştirmeniz gerekebilir. Nazik su aerobiği veya su-natal sınıfları, su tarafından desteklenirken kalp atış hızınızı hafifçe artırmanıza yardımcı olacağından idealdir. Gebeliğin en keyifli etkinliklerinden Baby showerınızı planlamaya başlayabilirsiniz. Baby shower yapmadan sizin ve bebeğinizin ihtiyaçlarını bir liste haline getirebilir, aile ve arkadaşlarınızın bu ihtiyaçlarınız doğrultusunda hediye almasını sağlayabilirsiniz.