fbpx

22. Hafta Hamilelik

22. Hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık olarak bir Hindistan cevizi büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğiniz 22. Gebelik haftasında artık 20 cm uzunluğunda küçük bir yenidoğana benzemiştir. Bebeğinizin gözleri ve dudakları daha da gelişmiştir. 22. Haftada bebeğin beynin ve bazı önemli vücut sistemlerinin gelişmesi devam ederken, prematüre bebeklerin hayatta kalabildikleri bir dönemdir.

22. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Karnınızın ve göğüslerinizin büyümesini gebeliğin bu günlerinde normal karşılamalısınız. Bununla birlikte daha kalın ve daha parlak saçlar, artmış vücut tüyleri, hızlı büyüyen tırnaklar gibi bazı fiziksel değişiklikler sizi şaşırtabilir. 18-22. gebelik haftalarında, anomali taraması, bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişimi (beyin ve omurilik) gibi büyük problemlerin kontrol edildiği, detaylı (ayrıntılı) ultrasonun hekim tarafından önerildiği haftalardır. 

22. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Anneler gebelikte genellikle bu haftalarda hafif şişkinlik (ödem) hissetmeye başlar. Çünkü gebelik vücudun daha fazla sıvı tutmasına neden olur. Ödem genellikle ayaklar, ayak bilekleri ve ellerin çevresinde belirgindir. Rahat kıyafetler giyerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Uzun süre ayakta durmaktan kaçının ve ayaklarınızı yukarı kaldırmaya çalışın. Ellerinizde ve yüzünüzde ani şişmeler oluyorsa doktorunuza bu durumu anlatın. Çünkü bazı durumlarda bu şişlikler pre-eklampsi (gebelik zehirlenmesi) belirtisi olabilir.