23. Hafta Hamilelik

23. hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık bir greyfurt büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğinizin gözleri ve vücudundaki bazı organları halen gelişmeye devam ediyor. 23. gebelik haftasında bebeğinizin ciğerlerinde önemli değişiklikler oluyor. Ciğerler bu hafta sürfaktan denilen hava keseciklerinin açılmasına ve akciğerlerin tamamen genişlemesine olanak tanıyan bir madde üretiyor. Bebeğiniz anne karnında şu anda hala amniyotik sıvı soluyor. Doğana kadar böyle devam edecek sistem, bebek doğduğunda hava solumaya hazır geliyor. Bebeğiniz, rahim dışından gelen sesler duyabilir ve doğumdan sonra bu sesleri tanır hale gelir.

23. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Doktorlar hamileliğinizin (gebeliğin) 2. Trimerserin sonlarına doğru doğum öncesi vitaminlere ek olarak demir takviyeleri almanızı önerebilir. Yeterli miktarda kırmızı kan hücresi üretmek için günlük ihtiyacınız olan 30 mg demir alımı gerçekleşmediğinde anemi riski artar. Bu durum ciddi yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi belirtilere neden olabilir. Gebelikte anemi bebeğinize zarar vermez fakat enerji seviyenizi düşürür.

Endişelenecek bir durum olmamakla birlikte, ek yardımlarla kolayca tedavi edilebilir. Ayrıca gebeliğin bu döneminde Braxton Hicks kasılmaları adı verilen hafif doğum kasılmaları hissedebilirsiniz. Bu kasılmalarda genellikle kaygılanacak bir duruma neden olmaz. Ancak burada önemli olan, sık sık veya ağrılı kasılmalar varsa bu kasılmalara kanama da eşlik
ediyorsa mutlaka hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir.

23. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

“Gebelikte yapılmaması gereken” süreçler ile ilgili pek çok şey var önünüzde. Endişelenmeyin. Gebelik bir hastalık değil kontrol edilmesi gereken bir doğum eylemidir. Stresli olmamaya özen gösterin. Sıcak bir banyo keyfiniz, en sevdiğiniz derginizle bir saat ilgilenmeniz rahatlamanızı sağlayacaktır. Kendinize kaliteli zaman ayırın.

23. gebelik haftasında bel ağrınız en büyük şikayetleriniz arasında olabilir. Dinlenmeye vakit ayırarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu haftalarda bebeğinizin kordon kanının saklanması hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi