24. Hafta Hamilelik

24. hafta hamilelik bebeğiniz bir mısır büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğinizin burun delikleri nefes alma egzersizleri için açılmıştır. Ancak bu süreçte hava yerine amniyotik sıvı çeker. 

24. Hafta hamilelikte neler oluyor?

Siz; 2. Trimesterin sonlarında, doğum süreciniz yaklaştıkça doktor randevularınız her ay olduğu gibi düzenli devam edecektir. Bu randevularda kan basıncınız (tansiyon) ve kilonuz düzenli olarak ölçülecektir. Doğum öncesi gebelik muayeneleri, baba adaylarını sürece dahil etmek için iyi bir fırsattır. Bu nedenle mümkünse onları da randevularınıza dahil etmeye çalışın. 24. Gebelik haftasında göbeğiniz büyüdükçe uyku düzeniniz bozulacaktır. Uykusuzlukla ilgili sıkıntınız varsa, yatmadan önce alacağınız bir duş, yapacağınız meditasyon, içeceğiniz sıcak süt yada gün içerisindeki egzersizler size iyi gelebilir.

24. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Gebelikte glikoz testini yaptırmayı ihmal etmeyin. Bazı gebeler, gebelikleri sırasında diyabetik hale gelir. Bu durum, kanınızdaki olağandışı şeker seviyesine sahip olduğunuz anlamına gelir. Gebeliğe bağlı diyabet (gestasyonel diyabet) genellikle doğumdan sonra kaybolur. Gebelik süresince diyabeti (gestasyonel diyabet) tedavi etmek için hekiminizin önerilerini önemsemeli ve gerekirse beslenme & diyet uzmanından destek almalısınız. Diyetinizde şekerli ve paketli gıdaları azaltmanız gerekir. Bazı gebelerin kan şekerini düzenlemek için insülin tedavisi uygulanır.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi