fbpx

25. Hafta Hamilelik

25. hafta hamilelik bebeğiniz sakız kabağı büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; 25. gebelik haftasında bebeğinizin saçları gelişmeye devam ediyor. Gebeliğin bu dönemine kadar, bebeğiniz oldukça uzun ve ince bir görünüme sahipti, ancak artık cildin altında yağ tabakası oluşmaya başladığından görünümü dolgunlaşmaya başladı. Genellikle bu haftalarda bebekler ağırlık olarak 450 gram civarındadır. Bebeğinizin ilk bağırsak hareketi kalınbağırsakta başlar. Bu hareketlerin sonucunda, mekonyum adı verilen yeşil-siyah renkte, yapışkan kıvamda olan bebeğin ilk kakası oluşur. Mekonyum doğumdan kısa bir süre sonra atılır. Bazı bebekler bu dışkıyı anne karnında yaparlar, bu durumda bebeğin doğumundan sonra mekonyumun akciğerlerden temizlenmesi gerekir.

25. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; İkinci trimesterin sonuna yaklaştıkça, bebek kıyafetleri ve ekipmanlarıyla ilgili alışveriş yapmak hoşunuza gidecektir. Gebeliğin bu haftaları, henüz bedenen ağırlaşmadan vakit ayırabileceğiniz, bebeğinize hazırlanmak için yapmanız gereken işleri değerlendirebileceğiniz ideal bir zamandır. Peki gebelik haftalarının sonuna doğru gelirken anne ve baba adayı olarak bebeğinizin ismi hakkında bir fikre sahip oldunuz mu?

25. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

İlerleyen gebelik haftalarında hormonların da etkisiyle kan damarları genişler ve şişer bu durumda variköz damarlar gelişir. Variköz damarlar mavi renkte ve bükülmüş olup genellikle gebelerin alt bacaklarında görülür. Bazı gebelerde uyluk gibi başka bölgelerde de görülebilir. Hekiminizin önerisiyle destek varis çorapları giyerek ve bacaklarınızı kalp seviyenizin üzerinde tutarak şikayetlerinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca gebeliğin ilerleyen haftalarında uzun süre ayakta kalmaktan kaçınmalısınız.