26. Hafta Hamilelik

26. Hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık olarak bir brokoli boyutundadır.

Bebeğiniz; Bebeğinizin karmaşık göz yapısı gelişmeye devam ediyor. Yüzünde kaşlar ve kirpikler iyice belirgin durumda, ayrıca bu hafta başında saçları da oluşmuş olacak. Bebeğinizin kulaklarındaki sinir ağı daha gelişmiş ve iyice duyarlı. Artık birbirinizle sohbet ederken hem sizin sesinizi hem de eşinizi rahatlıkla duyabiliyor. Eğer bir oğlunuz olacaksa testisleri yakında testis torbasına inmeye başlayacak. Bu inme işlemi yaklaşık 2-3 ay sürecek bir süreçte gerçekleşecek.

26. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; 25. Gebelik haftasından sonra uçağa binmeyi düşünüyorsanız, seyahat etmeye uygun olduğunuzu uçuş yetkililerine bildirmek için doktorunuzdan yazılı bir onay almanız gerekecektir. Bunun nedeni, bu gebelik dönemlerinde uçak seyahatleri, yüksek tansiyon ve erken gebelik haftasında doğum riskinizi arttırabilir. Havayollarının farklı politikaları vardır, ancak genellikle onaylı doktor raporu ile 28. Gebelik haftasına kadar yolculuk etmenize müsaade ederler. 4 saatten kısa süren uçuşlarda ise hekim onayıyla 36. haftaya kadar seyahat edebilirsiniz.

26. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Yüksek tansiyon şikayetleri nadiren de olsa pre-eklampsinin (gebelik zehirlenmesi) bir işareti olabilir. Pre-eklampsi, anne ve bebek için çok tehlikeli sonuçlar doğurabilen ciddi bir durumdur. Pre-eklampsinin (gebelik zehirlenmesi) nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak gebelik süresince az tuzlu ve sağlıklı bir diyet yaparak, düzenli egzersizi hayatınıza
katmak, gebeliğin başından itibaren kötü alışkanlıklardan uzaklaşarak (sigarayı ve alkol), kafein alımını azaltarak (günde bir Türk kahvesi ile sınırlandırın) yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi