27. Hafta Hamilelik

27. Hafta hamilelik bebeğiniz bir marul büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğiniz bu gebelik haftasında hızla büyüyerek yaklaşık 2 kilo ağırlığına ulaşır. Bebeğiniz artık uyuyor, uyanıyor, gözlerini açıp kapatıyor ve belki de parmaklarını emiyor. Bu aşamada sizin ve babasının sesini ayırt edebiliyor. Karaciğer ve akciğerler hala gelişmekte olsa da, vücudun çoğu sistemi bu aşamada oluşmuş durumda. Bebeğinizin bağışıklık sistemi de gelişmeye devam ediyor. Bu dönemde diyaframın istemsiz hareketleri ile tetiklenen hıçkırıkları da hissedebilirsiniz. Bu hıçkırıklar yalnızca birkaç dakika sürer ve bebeğinizi rahatsız etmez.

27. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; 27. gebelik haftası, üçüncü trimesterin (son 3 ayın) başlangıcına işaret eder. Bu haftalarda hastaneler tarafından düzenlenen ücretsiz doğum eğitimlerine ve nefes alma teknikleri gibi sizi rahatlatacak eğitimlere katılabilirsiniz. Bazı eğitimler sadece gebeler için olabildiği gibi, bazıları da baba adaylarının katılabileceği eğitimler olacaktır.

27. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Bu gebelik döneminde büyüyen göbeğiniz ile yapacağınız egzersizler, koşu veya aerobik hareketleri sizi rahatsız edebilir. Bu haftalarda en iyi spor yüzmedir. Yüzme suyun içerisinde ağırlıksız hareket etmenizi sağlayacağı için sizi sakinleştirecektir.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi