fbpx

28. Hafta Hamilelik

28. hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık olarak patlıcan büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğiniz, rahmin dışında yaşayabilmek için yağ katmanlarını oluşturmaya devam ediyor. Göz kapakları üzerinde kirpikler büyüyor ve gözlerinin irisleri pigmentle doluyor. Bebeğinizin göz renkleri 6 ay – 1 yaşına kadar değişebileceğinden şimdiki gebelik haftalarında oluşan göz rengini koruyamazlar.

28. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Üçüncü ve son trimester döneminiz bu hafta başlıyor. Son 3 aylık dönemde fiziksel olarak ağırlaşıldığı için gebeliğinizin fiziksel zorluklarını hissedeceksiniz. Eğer 28. Gebelik haftasına sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak geldiyseniz, kontrollü kilo artışı olmuş ve bahsedilen şikayetlerden çok da etkilenmemiş durumdasınız demektir. Ekstra kilo, kas ve iskelet sisteminizi bozarak ağrılara ve yorgunluğa neden olabilir. Nefes darlığı son gebelik trimester döneminde sizi oldukça etkileyebilir. 

28. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Gebelik (hamilelik) hormonlarının bir sonucu olarak cildinizde sivilce veya lekeler oluşabilir. Gebelikten (hamilelikten) önce akne (leke) ilaçları kullandıysanız, bu lekeler gebelik sürecinde iyileşebilir veya kötüleşebilir. Akne için her ilaç gebelikte kullanıma uygun değildir. Bu nedenle gebelik öncesinde bir cilt problemi nedeniyle verilen bir ilaç önerisi varsa bile, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Cildinizin hassas olabileceği bu gebelik dönemlerinde, yatmadan önce makyajınızı temizleyin. 28. Gebelik haftalarında bebeğiniz henüz tam olarak gelişmediği için doğum beklenmez. Ama yine de beklenmedik durumlara hazırlıklı olun. Doğumunuz için henüz 12 haftanız olsa da az sayıda doğum erken gerçekleşir. Erken doğum belirtilerini bilmek endişelerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir.