29. Hafta Hamilelik

29. hafta hamilelik bebeğiniz balkabağı boyutundadır.

Bebeğiniz; Bebeğinizin başı, vücudu, kolları ve bacakları artık birbirine orantılıdır. Artık küçük bir yenidoğana benzemektedir. Anne karnında ışığa tepki vermeye başlamış durumdadır. 29. Gebelik haftasında tekmelemeler muhtemelen daha fazla gerçekleşecektir. Güçlü atışlar olması sizi şaşırtmasın.

29. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Gebeliğin ilerleyen haftalarında büyüyen rahminiz hemoroid (basur) oluşmasına neden olabilir. Makat (rektal) bölgenizdeki şişmiş kan damarları hamilelikte (gebelikte) sık görülür. Doğum yaptıktan sonra bu durum haftalar içerisinde iyileşir. Oluşan hemoroid kaşıntılı veya acılı ise, banyoda sıcak su dolu bir küvet içerisine oturarak rahatlayabilirsiniz. Uzun süre ayakta kalmaktan veya tam tersi oturmaktan kaçının. Çoğu çalışan gebeler, gebelik izni için artık gün saymaya başlamışlardır.

29. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Hamilelerde gebelik sırasında hemoroid gelişmesi yukarıda da bahsedildiği gibi oldukça yaygındır. Kabızlık, hemoroidin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Bu nedenle, lif bakımından zengin tam buğday ekmek, meyve ve sebze ile beslenme desteklenmeli, günlük su tüketimini arttırılmalıdır. Gebeliğin ilerlediği bu günlerde Baby showerınızı planlamak size keyif verebilir. Eski bir evde yaşıyorsanız, kurşun esaslı boya yerine doğum öncesi antibakteriyel boya ile evi boyatabilirsiniz.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi