3. Hafta Hamilelik

Tebrikler gebesiniz. İlk 2 haftanın sonunda 3. Hafta hamilelik döllenmiş yumurta bir tuz tanesinden daha küçük.

3. Hafta Hamilelik neler oluyor?

Bebeğiniz; Gebelikle birlikte döllenmiş yumurta, hemen büyüyen bir hücre kümesine bölünmeye başlar. Yumurtlamadan 5 –7 gün sonra, rahim duvarı içine yerleşme (implantasyon) başlar. Rahim ağzına yapışmasına yardımcı olan kök gibi gelişimler üretir. Bu hücreler sonunda anneyi bebeğe bağlayan tüp benzeri organ olan plasentaya dönüşecek ve bebeğinizi doğumuna kadar besleyip, koruyacaktır.

Artık döllenmiş yumurta olarak adlandırılan bebeğinizin 46 kromozomu vardır. Bunlardan 23 tanesini sizden, diğer 23’ünü de eşinizden almıştır. Bu kromozomlar, bebeğinizin cinsiyetini fiziksel özelliklerini, göz ve saç rengini ve bir dereceye kadar kişilik ve zeka durumunu belirlemeye yardımcı olur.

Siz; Hücre kümesi rahim duvarına bağlandığında, biraz ağrı ve hafif vajinal kanamalar yaşayabilirsiniz. Bunlar yerleşme kanaması (implantasyon) olarak adlandırılan hafif kanamalar olup gebeliğin erken belirtilerinden biridir. Bazı kadınlar, hamile olduklarını hemen hissettiklerini söylerler. İdrar ile evde gebelik testi yapabilirsiniz, ancak bu aşamada çoğunlukla doğru sonuç vermeyecektir.

Gebelik öncesi yapılması gerekenler

Hamileliğin (gebeliğin) erken belirtilerini araştırın. Hamile kalacağınızı düşünüyorsanız veya hamileyseniz (gebeyseniz), hekiminize, bitkisel takviyeler de dahil olmak üzere aldığınız ilaçlarla ilgili bilgi vermeli, hangi ilaçlardan kaçınmanız gerektiğini hekiminizden öğrenmelisiniz. Genel bir kural olarak, hamileyken (gebeyken) gerekli olmayan ilaçlardan kaçınmak en doğrusudur. Ancak antidepresan gibi reçeteli ilaçlar alıyorsanız, doktorunuza danışmadan aniden kesmemelisiniz. Bu nedenle hem kadın doğum hekimi hem de psikolog ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi