fbpx

30. Hafta Hamilelik

30. hafta hamilelik bebeğiniz bir lahana büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğiniz bu gebelik haftalarında çok aktif. çünkü henüz bebeğinizin hareket etmesi için yeterli alanı var. Bu nedenle rahat tekme atabiliyor. Gebeler de bu bir sürü tekmeyi iyice hissedebiliyor. Bebeğiniz anne karnında emme ve yutma gibi yeni beceriler öğreniyor. Bu gebelik döneminde ara sıra da olsa tekmeleme hareketleri hissetmiyorsanız bu durumu hekiminizle paylaşın.

30. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; 30 haftalık hamile (gebe) karnınızın oldukça sert ve sıkışık olduğunu fark edebilirsiniz. Toplam 30 haftalık hamilelik (gebelik) sürecinizde minimumda kilo almış olabilirsiniz. Gebelikte alınan az kilo doğum sırasında size büyük avantaj sağlayacaktır. Doğum yöntemine (sezaryen, normal doğum/doğal doğum) henüz karar vermediyseniz, şimdi doğum sürecinizidüşünmek için iyi bir zaman olabilir. Doğum süreci hakkındaki düşüncelerinizi doktorunuzla paylaşın. Doğum şeklinize birlikte karar verin. Hekiminiz size en şekilde yönlendirecektir.

30. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Bebeğiniz büyüdükçe karnınız oldukça gerilir ve kaşıntı hissetmeye başlayabilirsiniz. Eşiniz nemlendirici kremleri karnınıza sürerek ve nazikçe ovarak yardımcı olabilir. Bazen bu durum kaşıntılı ayaklara ya da avuç içlerine bile neden olabilir. Bu kaşıntıların nedeni gebelik sırasında hormon seviyelerinin yükselmesidir. Doğum sonrası bebeğinizle evdeki ilk günlerinizi planlayabilmek adına bebek hemşiresine ihtiyacınız olacaksa şimdiden ayarlamaya çalışın.