fbpx

31. Hafta Hamilelik

31. hafta hamilelik bebeğiniz bir Hindistan cevizi büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bu haftadan itibaren, bebeğiniz haftada yarım kilo almaya başlar. Akciğerleri ve sindirim sistemi neredeyse tamamen gelişmesine rağmen, tamamen işlev görmesi için birkaç haftaya daha ihtiyacı var. 31. gebelik haftasına gelindiğinde bebeğiniz ortalama 3 kilo ağırlığındadır. 

31. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Gebeliğiniz ilerlediği bu günlerde rahminizdeki kasların kasıldığını fark ediyor musunuz? Birçok kadın hamileliğin (gebeliğin) ikinci yarısında braxton hick kasılmaları olarak bilinen bu yalancı kasılmaları hisseder. Bu kasılmalar yaklaşık 30 saniye süren, düzensiz ve nadiren ağrılı kasılmalardır. Kasılmalar gebeliğin bu günlerinde zarar vermez ancak bir saat içerisinde dörtten fazla kasılma varsa erken doğum tehdidi düşünülmeli ve hekimle iletişime geçilmelidir. Gebelikte kalça ve bel ağrılarınızın arttığını fark ediyorsunuzdur. Hamilelik (gebelik) hormonları pelvik bölgenizdeki bağları ve tendonları rahatlatır, böylece doğum eylemi için kemiklere yer açılması mümkün olur. Genişleyen rahim, siyatik sinir üzerine biraz baskı uygulayabilir. Bu sinirler, sırttan kalçanıza ve kalçanızdan bacağınızın arkasına doğru ilerleyerek yol boyunca kronik karıncalanma ve uyuşukluk yapabilir. Siyatik denilen bu durum genellikle ciddi değildir, bebeğinizi etkilemez. Hamileliğiniz (gebeliğin) artık üçüncü trimesterinde sonsuza kadar gebe kalacakmışsınız hissine kapılabilirsiniz. Gebeler şu anda annelik duygularının eksikliği hakkında paniklemeye başlar, kaygı sevileri artar, ancak endişelenmeyin bebeğinizle kuracağınız güçlü bağ genellikle doğumdan sonra başlar.

31. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Bebeğiniz büyüdükçe nefes darlığınızın arttığını hissedersiniz. Yürürken, merdiven çıkarken, hatta dinlenme halinde sadece otururken bile nefes darlığı çekebilirsiniz. Gebeliğin bu safhalarında kendinizi çok fazla zorlamayın. Doğum sonrası bir bebek hemşiresinden destek almayı düşünüyorsanız, araştırmaya başlayın. 32. Gebelik haftasına yaklaşırken annelik izninizi planlayın. Artık doğum çantanızı hazırlamaya başlayın.