fbpx

32. Hafta Hamilelik

32. Hafta hamilelik bebeğiniz bir bal kabağı büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Bebeğiniz kilo alarak ağırlaşmaya devam ediyor ve bu ağırlığın çoğu geliştirdiği kaslar sayesinde. Artık rahmin (uterus) içinde biraz sıkışık olsa da, başını yana kaydırabilir. gebeliğin 32. haftasında fetüs muhtemelen baş aşağı pozisyona döndü (veya yakında dönecektir). Bu nedenle doğum kanalı yolculuğuna hazırlanıyor. Merak etmeyin, erken doğum ihtimaliniz yoksa zihinsel olarak doğuma hazırlanmak için biraz daha zamanınız var.

32. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Rahminiz artık göbeğinizin neredeyse 5 cm üstünde olduğu için bebeğiniz iç organlarınıza daha yoğun bir şekilde basınç yapıyor olabilir. Son aylarda kasılma, mide ekşimesi ve nefes darlığı şikayetleriniz artacaktır. Fakat bebeğinizin doğumu için ne kadar heyecanlı olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle bu şikayetler sizi üzmüyor. Artık meme uçlarınız iyice koyulaştı ve göğüsleriniz bebeğinizin doğum sonrası ilk birkaç gün yiyeceği sarı sıvı olarak bilinen kolostrumu (ilk ağız sütü) üretmeye başladı. 32. Gebelik haftası ile birlikte göğüslerinizden sızıntı şeklinde süt gelmesi durumunda şaşırmayın.

32. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

32. hafta bu gebelik sürecinde çalışan anneler için birinci basamak işi bırakma haftasıdır. Gebeliğiyle ilgili bir sıkıntısı olmadığını düşünenler 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu alabilir. Gebeliğin belki de en heyecan verici konularından biri de doğuma sizinle birlikte girmesini isteyeceğiniz kişileri planlamanızdır. Bu konuda hekiminizin ve takipli olduğunuz hastanenin onayını alın. 32. Gebelik haftasında yeme istediğiniz gerçekten üst seviyelere ulaşabilir. Genellikle gebeler tatlı ve özellikle çikolataya dayanılmaz bir istek duyarlar. Meyve ve sebzelerle desteklenmiş, sağlıklı ve dengeli bir beslenme modelinde olmanız sayesinde arada bir çikolata yemeniz sıkıntı olmayacaktır. Tek çikolata çubuğu (özellikle bitter) size veya bebeğe zarar yerine magnezyum ve demir düzeylerinizi arttırmaya yardımcı olacağı için yarar sağlayacaktır.