fbpx

33. Hafta Hamilelik

33. Hafta hamilelik bebeğiniz ananas büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Gebeler karınlarındaki küçük titreşim hareketlerini fark edebilir. Bu titreşimler bebeğinizin hıçkırıklarıdır. Cenindeki hıçkırıklar, diyaframın refleks spazmlarından kaynaklanmaktadır. Doğmamış bebeklerde bunun nedeni, hava yerine amniotik sıvının alınmasıdır. Gebeliğin 33. haftasında rahminizde yer kalmadığından bebeğiniz artık daha az aktiftir. Ayrıca bebeğin hareketlerinin sizin günlük rutininizden etkilendiğini de görebilirsiniz. Ne zaman ve ne kadar yediğiniz, içinde bulunduğunuz ortam ve dışarıdan gelen sesler bebeğinizin etkinlik düzeyini artış veya azalış yönünde etkileyebilir.

33. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Gebeliğin etkileri olarak yorgun düştüğünüz dönemlerde bacak ve ayak krampları, bir anda uykusuz gecelere neden olabilir. Gün boyunca basit egzersizler yapın. (kısa yürüyüşler ve yüzme sürecinizi kolaylaştıracaktır) Sürekli ayakta veya aynı konumda durmaktan kaçının. Bacaklarınızı kaldırmak için geceleri ayaklarınızın altında birkaç yastık koymak da krampları engellemeye yardımcı olabilir. Bir kramp ortaya çıktığında, parmağınızı yukarı doğru bükün veya eşinizin elleri ile bölgeye baskı yapın. 33. Gebelik haftasında görülen dalgalanmalar baş ağrılarına neden olabilir. Stres veya sıvı kaybı olabilir bu nedenle bol miktarda su içmeye
çalışın.

33. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Diyetinizde yeterli miktarda potasyum ve kalsiyum aldığınızdan eminseniz bu beslenme modeli sizi kramplardan koruyacaktır. Potasyum değerlerinizi muz, greyfurt ve portakal gibi meyveleri yiyerek yükseltin. Susam tohumları, yoğurt, somon, peynir, badem, sardalye ve soya fasulyesi de iyi birer potasyum kaynağıdır. Bu haftalarda yeni doğan bebeğinizin bakımı hakkında bolca bilgi edinmeye çalışın. Profesyonel yeni doğan bebek hemşiresinden destek alacaksanız görüşmelerinizi yapın.