fbpx

34. Hafta Hamilelik

34. hafta hamilelik bebeğiniz kavun boyutundadır 

Bebeğiniz; Bebeğinizin beyni ve sinir sistemi artık tamamen gelişti. Kemikleri sertleşmeye başlamış olsa da, kafatası kemikleri doğum kanalından geçişi kolaylaştırmak için yumuşak kalacaktır. Bebeğiniz erkek ise testisleri şimdi karından testise inmeye başladı. Merkezi sinir sistemi ve ciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor. Vücut ısısını düzenleyen yağ katmanları oluştuğundan cildi her zamankinden daha pürüzsüz. Erken doğum konusunda endişe yaşıyorsanız, 34 – 37. hafta arasında doğan bebeklerin gelişimleriyle ilgili endişeleriniz olmasın. Erken doğan bebeklerin birçoğu doğum sonrası herhangi bir tedavi gerektirmeden anne yanına verilebilmektedir.

34. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Bu hafta gebelik nedeniyle daha fazla ağırlaştığınızı hissedebilirsiniz. Karnınız şekli değiştirebilir. Bunun nedeni, bebeğin başının pelvise taşınması ve rahim ağzına karşı baskı yapmasıdır. Kilo artışınız bu gebelik döneminde genellikle yavaşlar. Hamile (gebe) karnınız biraz daha küçük görünebilir çünkü bebeğiniz pelvisinize inmiş olabilir. Bebeğin aşağıya doğru inmesi nefes almanızı kolaylaştıran bir durumdur.

34. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Gebelerde görülen şişmiş ayak bilekleri ve eller sıra dışı bir durum değildir. Buna ödem denir ve vücudunuz su tuttuğu için ödem olmaktadır. Ödemi yenmenin en iyi yolu bol miktarda su içmektir. Ayakların, ayak bileklerinin, yüzün ve ellerin ani şişmesi pre-eklampsi (gebelik zehirlenmesi) işareti olabileceği için mutlaka doktorunuza bilgi verilmelidir. Doğum sonrası ihtiyacınız olacak malzemeleri bu haftalarda alabilirsiniz. Bebeğiniz için ilk yardım ve CPR tekniklerini öğrenin. Örneğin çocuğunuzun boğazına bir şey kaçtığında veya düştüğünde yapılması gerekenleri öğrenmeye çalışın.