37. Hafta Hamilelik

37. hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık olarak pazı boyutundadır.

Bebeğiniz; Bebeğiniz şimdi doğum için kendisini hazırlamaya başlıyor. İkiz bekliyorsanız, 37. Gebelik haftasından itibaren herhangi bir zamanda doğmaları normaldir. Göbek kordonu, doğum öncesi antikorları bebeğinize vermeye başlar. Bebeğiniz gebeliğin son zamanlarında antikorları stoklayarak, rahim dışında karşılaşacağı hastalık ve mikroplara karşı daha iyi hazırlanacaktır. 

37. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Bebeğiniz 37. Gebelik haftasından itibaren her an gelebilir. Kimse doğumun nasıl tetiklendiğini bilmiyor. Ancak gebe bedeniniz bebeğinizin tamamen olgunlaştığını biliyor. Bu nedenle serviksinizi incelten, yumuşatan ve genişleten kimyasallar salgılamaya başlıyor. Kimyasallar çok miktarda üretildiğinde, rahminize müdahale etmeye ve bebeğinizi aşağı/yukarı doğru itmek için istemsiz kas hareketleri yapmaya başlıyor.

37. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

37. gebelik haftasında halen çalışan gebeler, çalışamaz raporu alarak artık dinlenmeye geçmelidir. Bu haftadan sonra doğumun başladığını işaret eden bir ‘belirti’ alabilirsiniz. Bu belirti, gebeliğiniz sırasında rahim ağzınızı kapatan mukus tapasının doğuma hazır olduğunu belirtmesi yani suyunuzun gelmesidir. Mukoza tıkacı, doğumdan birkaç hafta, günler veya saatler önce kaybolabilir. Sizde kalın, sarımsı ve kanlı akıntı görülebilir. Özellikle gebeliğin bu haftalarında ortaya çıkabilecek olağan dışı akıntılar hakkında doktorunuza bilgi verin. Doğum sonrası lohusalık süreci hakkında bilgi alın. Bebeğinizi araba koltuğu olmadan eve getiremezsiniz. Bu yüzden son dakikaya kadar beklemeden araba koltuğunuzu alın.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi