fbpx

38. Hafta Hamilelik

38. Hafta hamilelik bebeğiniz bir pırasa boyutundadır.

Bebeğiniz; Bebeğiniz son birkaç haftanın tadını çıkarıyor. Bununla birlikte, bugün doğmuş olsa bile, miyadında (tam zamanında) bebek olarak kabul edilir. Solunum, sindirim ve dolaşımı düzenleyen karmaşık işlerden sorumlu olan beyni her geçen gün daha iyi çalışıyor. Bu son gebelik haftalarında, doğumdan bir süre önce, bebeğin başı pelvise doğru ilerleyebilir ve doğuma “angaje” olduğu söylenir. Bazen doğum başlayana kadar bebeğin kafası takılmaz. Amniyotik sıvı şimdi bebeğin bağırsaklarında mekonyum olarak adlandırılan israfa dönüşür ve bebeğinizin vücudunu örten yumuşak saçların (lanugo) hemen hemen hepsi gider.

38. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Eşiniz ve aileniz gebelik tamamlanıp, doğum sırasına gelindiğinde, biraz sıkıntı ve heyecan hissedebilirler. Ancak bu dönemde önemli bir role sahiptirler. Sadece var olmaları bile sizin daha sakin ve rahat hissetmenize yardımcı olacaktır. Doğum öncesi gebe eğitimlerine katıldıysanız, nefes alma tekniklerini de uygulayabilirsiniz.

38. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Bebeğiniz rahim ağzınızı ve mesanenizi aşağıya doğru ittiğinden tuvalete daha sık gitmek durumunda kalırsınız. Yine de bol miktarda su içerek gebelik sürecini devam etmek önemlidir.