fbpx

39. Hafta Hamilelik

39. hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık bir karpuz boyutundadır.

Bebeğiniz; Bebeğiniz artık doğum ağırlığına ve boyutuna ulaşmıştır. Bebeğinizin vücudunu örten yumuşak saçlar artık neredeyse tümüyle dökülmüştür. Artık gelişmenin son safhasındadır ve ciğerleri tamamen olgunlaşan tek organlardır. Bebeğiniz artık miyadında (zamanında) olarak kabul edilir ve doğum başlarsa doktorunuz, doğumun mümkün olduğunca doğal yoldan devam etmesine izin verir.

39. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Bebek aşağı doğru pozisyon aldığı için, gebeliğin uzun bir süresinde diyaframınızın üzerinde olan baskı azalacağından, muhtemelen nefes almanın daha kolay olacağını göreceksiniz. Birlikte yaşadığınız bu son günlerin tadını çıkarın. Gebe olarak şu an şımartılmaya ihtiyacınız var, çünkü muhtemelen kendinizi çok yorulmuş ve gergin hissediyorsunuz. Gerçekten doğum başlamadan önce ayaklarınızı uzatıp dinlenmenin tam zamanı.

39. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Gebelikte yalancı doğum kasılmaları (Braxton Hicks) ile gerçek kasılmalar arasındaki farkı anlayabilmek önemlidir. Yanlış kasılmalar, genellikle kalkıp hareket ettiğinizde kaybolur, ancak gerçek doğum kasılmaları daha sık ve yoğundur. Genellikle, suyunuz doğumun ilk aşamasının sonlarına doğru gelir. Gebeliklerin yaklaşık % 15’inde su doğumdan önce kopar. Bu yaşanan durum, doğumun başladığını gösteren açık bir işarettir. Gebeliğin tamamlanıp doğumun başladığı ilk saatlerde, öğrendiğiniz rahatlama ve nefes alma tekniklerini uygulayın.