fbpx

4. Hafta Hamilelik

4. Hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık olarak bir haşhaş tohumu kadardır. Bebeğiniz; 4. haftanın sonuna doğru, hücre kümesi rahim duvarına yerleşmeyi (implante) bitirir ve artık bebeğiniz bir embriyo olarak bilinir. Amniyotik kese, bebeğinizin içinde yüzdüğü amniyotik sıvı ile dolu bir zar haline dönüşmüştür. 

4.Hafta Hamilelik Neler Oluyor?

Siz; Gebelik hormon (HCG) düzeylerinin artması, 4. haftada gebeliğin bazı erken belirtilerini ortaya çıkartabilir. Çoğu kadında göğüs hassasiyeti gebeliğin ilk fiziksel belirtisidir. Ayrıca, yorgunluk ve daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedilebilir.

Gebeliğin 4. haftasında yapılması gerekenler

Gebelikte (hamilelikte) beslenmenize dikkat etmeli, ilk başlarda kendinizi kötü hissettiren yiyecekleri yemek için kendinizi zorlamamalısınız. Fakat gebelikle birlikte daha sağlıklı ve dengeli beslenmeniz gerektiğini de unutmayın. Bu hafta ara sıra, hamile (gebe) olup olmadığınızı merak edebilirsiniz. Hatta sıklıkla “ben anne mi oluyorum?” diye sorarken bulursunuz kendinizi. En doğru sonuçlar için evde bir gebelik testi yapmadan önce adet döneminizin birkaç gün hatta bir hafta kadar geçmesini bekleyin.