fbpx

40. Hafta Hamilelik

40. Hafta hamilelik bebeğiniz bir karpuz büyüklüğündedir.

Bebeğiniz; Gebeliğinizin son haftasında bebeğiniz doğmaya hazır. Bununla birlikte, bazı gebeliklerin 42. veya 43. haftaya kadar devam ettiği de bilinmektedir. Bu nedenle 40. Haftaya geldiğiniz halde henüz herhangi bir doğum belirtisi göstermiyorsanız endişelenmeyin. Bebeğinizin büyümesi devam edecek saçları ve tırnakları daha da uzayacaktır.

40. Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Hastaneye geldiğinizde, doktorunuz rahminizin ne kadar açıldığını görmek için kontrol edecektir. 3 veya 4 cm e ulaştığınızda, ağrıya yardımcı olması için hekim tarafından epidural önerilebilir. Normal doğumda gebeler için ağrı kesici seçenekleri vardır. Eğer ağrı baş edemeyecek kadar fazla olursa, epidurale karar verilebilir. Epidural, omurga boyunca sinirleri uyuşturan ve sadece ağrıyı alan ama hareket kısıtlılığı yaratmayan bir anestetik enjeksiyondur.

40. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

40. gebelik haftasını dolduran bir anne adayı iseniz, hekim size ne kadar beklenebileceğini veya farklı doğum seçeneklerini önerecektir. Suni sancı verilerek doğum başlatılabilir veya diğer yöntem olarak sezaryen ile doğum gerçekleşebilir. Hekiminiz bu konuda sizin için en doğru olanı planlayacaktır. Rahatlayın ve doğuma kendinizi hazırlayın.