fbpx

5. Hafta Hamilelik

5. hafta hamilelik haftasında bebeğiniz yaklaşık bir susam boyutundadır. Bebeğiniz; Gebelik başladı. Artık bebeğiniz büyümekle meşgul. Birinci trimester da önümüzdeki haftalarda embriyonuz çok hızlı bir şekilde büyür ve vücudunun tüm büyük sistemleri gelişmeye başlar. Hamileliğin (gebeliğin) 5. haftasında beyin, omurilik ve kalp oluşmaya başlamıştır. 

5.Hafta Hamilelik Neler Oluyor?

Siz; Hormonlarınız gebelikle birlikte coşmaya başladı. Bu nedenle 5. gebelik haftasından itibaren hüzünlü, depresif, kızgın, duygusal birçok duyguyu aynı anda yaşayabilirsiniz. Artık “ben anne oluyorum” diye kendinize sesli olarak dile getirebilirsiniz. Bu duygu durum değişikliklerini genellikle önümüzdeki gebelik ayı içerisinde çok yoğun olarak yaşamakla birlikte bazen gebeliğin sonlarına doğru da tekrar aynı duygu durumları yaşanabilir. Tat alma ve koku hissi bu dönemde daha yoğun hissedilir. Bu gebelik döneminde yemek zevki değişmeye başlayabilir. Bazı yiyecekleri özlerken, bazılarını ise görmek istemeyebilirsiniz.

5. hafta hamilelik yapılması gerekenler

Adet döneminizi geçirdiyseniz hamilelik testi yaptırın. Bu testi evde kendiniz basit idrar çubukları ile yapabilir veya emin olmak için bir sağlık kuruluşunda kan testi olarak yaptırabilirsiniz. Müjdeli haberi artık eşinize verebilirsiniz! Sigarayı bırakmalı, diğer kötü alışkanlıklardan tamamen vazgeçmelisiniz. Hamilelik sürecinizde güveneceğiniz bir hekime randevu almalı ve düzenli takiplere başlamalısınız. Bu zamana kadar folik asit almadıysanız hekiminiz sizi folik asit ve diğer takviye edici gıdalar konusunda bilgilendirecektir.