fbpx

6. Hafta Hamilelik

6. hafta hamilelik bebeğiniz bir mercimek tanesi büyüklüğündedir.
Bebeğiniz; Gebeliğin bu haftasında embriyo bebeğiniz küçük bir mercimek büyüklüğündedir. Kolları ve bacakları oluşmaya başlamış ve artık kalp vücuda kan pompalamaya başlamıştır.

6.Hafta Hamilelik Neler Oluyor?

Bebeğinizin kalbi artık doğuma kadar, bir yetişinin 2 katı oranında dakikada yaklaşık 150 kez atacaktır. Beyninin geri kalanı gelişip büyümekte, sindirim sistemi ve nefes alma sistemleri de oluşmaya başlamaktadır. Şu anda bebeğiniz çeyrek inç uzunluğundadır.

Siz; Kendinizi gebeliğin 1. trimester dönemlerinde bir gün hüzünlü, bir gün keyifli hissedebilirsiniz. Hormon seviyelerindeki değişiklikler, sizi huzursuz hissettirebilir. Fakat gebelikte bu durum geçicidir. Artık bir bebeğe sahip olacağınızın gerçeği ile hamileliğinizin (gebeliğin) geri kalanı için plan yapmaya başlamanın tam zamanı. 

6. Hafta hamilelik yapılması gerekenler

Gebelik heyecanınızı, aile üyeleri ve arkadaşlarınızla paylaşmanın tam zamanı diye düşünebilirsiniz. Ya da birçok çift gibi gebelik haberinizi vermek için ilk üç ay bitene kadar bekleyebilirsiniz. Çünkü gebeliğin ilk 12 haftası (yani gebeliğin ilk 3 ayı) düşük riskinin en fazla yaşandığı zamanlardır.