fbpx

7. Hafta Hamilelik

7. hafta hamilelik bebeğiniz yaklaşık bir yaban mersini boyutundadır.
Bebeğiniz: Bebeğinizin beynindeki sinir hücreleri inanılmaz bir hızda (dakikada 100.000 hücre) büyür. Küçük kolları ve bacakları büyüyerek, parmakları ayrılmaya başlar. Kulaklar, gözler, burun ve iç organları gelişmeye başlar. Bebeğiniz amniyotik kese içinde hareket eder.

7.Hafta hamilelik neler oluyor?

Ancak gebe olarak siz henüz bunu hissetmezsiniz. Siz; Henüz takipte olduğunuz bir hekiminiz yoksa, 7 haftadan itibaren bir kadın hastalıkları ve doğum hekimine düzenli takip olmanız gerekmektedir. Sağlıklı beslendiğinizden ve bebeğinizin gelişimine zarar verebilecek herhangi bir ilaç almadığınızdan emin olmalısınız.

Ayrıca gebelik takibi için önce muayene sonrasında hekimin isteyeceği taramalar önem kazanacaktır. Bu süreçten itibaren gebeliğin başlangıcını belirleyebilmek için son adet tarihiniz size sık sık sorulacaktır.

7. Hafta hamilelikte yapılması gerekenler

Gebelikle birinci trimesteri ile birlikte, evinizde bir kedi veya hayvanınız varsa, onlarla ilgilenirken özel bir titizlik göstermelisiniz. Evcil hayvanlar toksoplazmozis adı verilen, doğmamış bebeğe zarar verebilecek enfeksiyonları taşıyabilirler. Mümkünse, hamileliğinizde (gebelik) kedi kumu değiştirme gibi işlerden kaçınmalı, bahçe işlerinde eldiven giymeli,
hayvanları veya dışkılarını elinize aldıktan sonra ellerinizi iyice yıkamalısınız. Ya da gebelik sürecinde tüm bu işleri eşinize bırakabilirsiniz.