fbpx

8. Hafta Hamilelik

8. hafta hamilelik bebeğiniz ahududu boyutundadır. Bebeğiniz; Gebeliğin ilerlemeye başladığı bu haftada, bebeğinizin büyümesi hızla devam ediyor. Son iki hafta içinde büyümesi dört kat arttı. Kulakları, üst dudağı ve burnunun ufacık ucu büyüdükçe daha belirgin hale geliyor. Göz kapakları da ilk kez bu hafta şekil alacak. Şu anda bebeğiniz 3,5 cm boyunda ve yaklaşık 2 gr. ağırlığında.

8.Hafta hamilelik neler oluyor?

Siz; Gebelikle birlikte siz de halen görünür bir değişiklik yaşanmadığı halde, pantolonunuzun belinin sıkı geldiğini hissetmeye başlayabilirsiniz. Hamile (gebe) kıyafetleri muhtemelen bu aşamada işinize yarayabilir. Çevrenizde hamilelik (gebelik) süreci geçirmiş arkadaşlarınız varsa giysilerini ödünç isteyebilirsiniz.

8. hafta hamilelik yapılması gerekenler

Gebeliğin ilk aylarında aş ermeler başlayabilir. Turşu ve dondurma tabi gıdalara aş erebilirsiniz ve yenilmesi gerekenden fazla yeme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ancak fazla yemek, sağlıklı beslenme düzeninize zarar verebilir. Gebenin kendi ve bebeği için iki kişilik beslenmesi gerektiği fikri başlarda sıcak gelse de, bebek için günlük yalnızca 300 kalorinin yeterli olduğunu kendinize hatırlatmanız, sizi durdurmak için yeterli olacaktır.

Hamilelik (gebelik) sırasında hormonal değişiklikler ve daha fazla kan üretiminden dolayı diş etleriniz daha kolay kanamaya başlar. Gebeliğin bu 8 haftalık süreci içerisinde diş kontrolü yaptırmadıysanız, diş eti hastalığınız varsa veya ağrı/ kanama geçirdiyseniz, bir diş hekiminden randevu alarak kontrol olmalısınız. Kendiniz için zaman ayırın. Kuaföre gidin, yürüyüşe çıkın, hamilelik (gebelik) kitapları okuyun.