fbpx

Anne Karnındaki Bebekler Ağlar Mı?

Bebeklerin anne karnında yaptığı hareketler hep bir merak konusu olmuştur. Gebelik süresince bebeğin anneye hissettiklerinin yanı sıra özellikle ultrason görüntüleri sırasında yapmış olduğu hareketler ve mimikler hem çok sevimli hem de çok mucizevi gelir. Bebekler daha anne karnındayken bile doğmuş bir bebekmişçesine bulunduğu o dar ortamda tepkiler vermeye ve mimikleriyle bir şeyler anlatmaya çalışırlar.

Bebekler anne karnında tekme atma, gerilme, dönme gibi fiziksel hareketlerin yanı sıra hekim muayenesi sırasındaki ultrasonda esneme, gülümseme, el sallama, ağzını buruşturma, söylenene tepki vermeyi de sıkça yaparlar. Emme ve yutma refleksleri daha anne karnında gelişen bebeklerin sık sık parmaklarını emdikleri de gözlemlenir. Peki tüm bu yaptıklarının yanı sıra anne karnında bebekler ağlar mı?

Anne Karnındaki Bebekler Ağlar Mı?

Yapılan araştırmalar neticesinde hekimlerin görüşü bebeklerin anne karnındayken yaptığı yüz ve mimik hareketlerinden ağlamaya benzer tepkiler verdiğidir. Hekimler bebeklerin verdiği bu tepkilere bakarak daha doğmadan ana rahminde ağlayabildikleri fikrine varırlar. Hekimlerin anne karnındaki bebeklerin ağlayabildiklerine kanaat getirmelerindeki diğer bir neden de bebeğin doğar doğmaz ilk nefesle birlikte ağlayarak dünyaya merhaba demelerinden kaynaklıdır. Yani bebekler doğduklarında ağlamayı biliyorlarsa bu da anne karnında ön bir hazırlık ve öğrenme sürecinden geçiyor olduklarının göstergesidir.

Ağlama Nasıl Olur?

Bebeklerin ağlaması basit görünmekle birlikte aslında yüz kaslarının, nefesin ve solunumun bir arada senkronize hareketleriyle ortaya çıkan komplike bir durumdur. Bebekler ağlarken çok güçlü ve yüksek bir ses kapasitesine ulaşırlar.

anne karnında bebeklerAnne Karnındaki Bebeğin Ağladığı Nasıl Anlaşılır?

Anne karnındaki bebeklerle yapılan araştırmalarda uzmanlar bebeklerin yüz ve vücut hareketlerini değerlendirilerek sonuçta bu bebeklerin ağladıkları fikrine varmışlardır.

Ağlama gırtlaktan hava ile birlikte senkronize şekilde sesli hale gelir. Bebekler doğumla birlikte iletişim yöntemi olarak tüm ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını ağlayarak dile getirir.

Anne kanındaki bebekler ise tamamen suyla kaplı hava girmeyen bir ortamda bulunduklarından sesli şeklide ağlayamazlar. Bu süreçte ağlama eylemi ses çıkartmadan gerçekleşir.

Uzmanlar bebeğin dil çıkarma, çene titretme, nefes hareketleri, duraklayarak hıçkırma, ağzını açıp kapama, yüzdeki acı çeken ifade gibi görüntülerine dayanarak anne karnında ağlayabildiklerini söylemektedir. Bebekler ağlamak için gerekli yetiye anne karnında 20. haftalarda ulaşır.

Gelişimleri sırasında becerebildikleri diğer şeylerle birlikte anne karnında ağlamayı da başarabilmeleri bebeklerin beyin ve sinir sistemi gelişimlerinin yolunda olduğunun da bir göstergesidir.

Anne Karnındaki Bebeğin Ağlaması Ne Anlama Gelir?

Anne karnındaki bebeğin ağlaması aslında bize çok şey anlatmaktadır. Aşağıdaki göstergeler hekim tarafından değerlendirildiğinde gebelik sürecinde ilerleyen ve doğmayı bekleyen bebeklerin gelişimsel sağlıklarının oldukça iyi olduğunun da bir göstergesidir.

İşte bakın anne karnında ağlayan bebeklerin gelişimsel olarak bize anlatmaya çalıştıkları ipuçları neler.

  • Bebekler dış etkenlerden gelen tepkilere karşı ağlar. Bu da bebeğin dış dünya ile iletişimde olduğu ve uyaranları alabildiğini gösterir.
  • Beyinsel gelişim ve duygusal farkındalık anlamında olumsuz uyaranları algılayarak ayırt edebildiğini, sonucunda da olumsuz olduğunu hissettiği şeye karşı ağlama hareketine geçtiğinin işaretidir.
  • Anne karnında dahi olsa herhangi bir yardıma ihtiyaç duyduğunda ağlayarak tepki vereceğini gösterir.