fbpx

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne sütünün içeriğinde bebeğin beyin, kas, iskelet sistemi gelişimi için hayati önem taşıyan vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Dolayısıyla anne sütü bebekler için temel besindir. Dünya sağlık örgütü ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini, emzirmenin de 2 yıla kadar sürdürülmesini önermektedir. 

Anne Sütü Neden Önemli? 

 • Anne sütü mucizevi bir besindir. Bebeklerin temel besin kaynağıdır. Daima temiz, taze ve uygun ısıdadır. 
 • Anne sütü beslenmenin yanı sıra anne ile bebek arasındaki bağ güçlendirir.  
 • Bebeğin ileriki yaşlarda obezite, diyabet ve alerjik hastalıklardan korumasına yardımcı olur.  
 • Enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korur. 

Yaşamsal olarak bu kadar öneme sahip olan anne sütünün bebeğe yeterli miktarlarda verilmesinin yanı sıra, annenin yediği faydalı gıdalarla anne sütünün artmasını sağlamak da mümkündür.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler    

 1. Su anne sütünü artırır mı?

Anne sütünü en çok arttıran şey sudur. Emziren anneler emzirme nedeniyle enerji kaybederler. Annelerin enerjilerini kazanmaları ve tekrar sütlerinin oluşabilmesi için günde 2.5 – 3 tl su içmeleri gerekmektedir. Anne sütünün % 88’inin su olduğu düşünülürse anne sütünü arttırmada ne denli önemli olduğu da bir o kadar açıktır.   

 1. Yeşillik ve yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, pazı, semizotu, dereotu, maydanoz, roka ve benzeri yeşil yapraklı sebzeler anne sütünü arttıran yiyecekler arasında yer almaktadır. Ayrıca sebze grubundan havuç da anne sütünü arttıran besinler arasındadır. Emziren anneler fırsat buldukça yanlarına koyacakları sağlıklı bol yeşillikli tabaklarından atıştırarak süt artırımına destek olabilir.  

 1. Baklagiller ve tahıllar 

Nohut, fasulye, mercimek gibi baklagiller, buğday, yulaf gibi tahıllar anne sütünü artırmaya yardımcı gıdalardır. Ölçülü şekilde tüketilecek bulgur süt artırımını destekler. Ancak burada bakliyatlarla ilgili önemli bir uyarıda bulunmakta fayda vardır. Bakliyatların gaz yapma özelliği nedeniyle emziren annenin ilk bir ay bu grupta olan besinleri tüketmemesi önerilir. İlk bir aydan sonra da emziren anne öğlen öğününde bir bakliyatı tüketerek bebekte bir sıkıntı olup olmadığını gözlemleyebilir. (öğlen yenmesinin nedeni gündüz bebeği gözlemleyebilmek ve gece yendiğinde gaz yaparsa bebeğin huzursuzlanmasını önlemek)  

 1. Protein grubu 

Emziren anneler için en iyi protein kaynağı yumurtadır. Yumurtanın her çeşidi tek başına beslenmeye dahil edilebileceği gibi yemeklerin içerisinde, salatalarda ve çorbalarda da kullanılarak tüketilebilir. Emziren annelerin sağlıklı beslenmeleri için günlük öğünlerinde bir miktar düzenli kırmızı et tüketimini önemsemeleri de anne sütü artışına da destek sağlayacaktır. 

 1. Kompostolar

Şekersiz meyve kompostoları hem sıvı desteğini sağlayarak anne sütünün artmasına yardımcı olur, hem de lifli olduğu için bağırsakları çalıştırır.  Özellikle kayısı kompostosu kendiliğinden şekerli tadı ve yoğun lifli içeriği ile emziren anneler için güzel bir alternatiftir. Çekirdekli siyah üzüm ve dut da anne sütünü arttırmaya destek olan meyvelerdendir. Kompostolarınızı kayısı, dut, üzüm, hurma gibi meyvelerle tatlandırarak keyifle tüketebilirsiniz.   

 1. Kuruyemişler ve sağlıklı yağlar  

Kuruyemişler en sağlıklı yağ kaynaklarıdır. Gün içerisinde ara öğünlere dağıtılacak bir miktar ceviz, fındık veya badem anne sütünü arttırmaya yardımcı olacaktır. Kuruyemişler gibi sağlıklı yağlar grubunda yer alan tereyağı, zeytinyağı gibi yağlar da emzirme döneminde sağlıklı beslenme adına önemsenmesi gereken gıdalardır.     

 1. Süt yapan çaylar ve malt içecekleri 

Rezene çayı: Rezene bitkisinin doğal yapısında bulunan vitaminler anne sütünü arttırmaya yardımcı olur. Rezene çayı aynı zamanda iyi bir gaz giderici olma özelliği sayesinde bebeklerdeki gaz sancısının azalmasına olanak sağlar. Emziren anneler rezene çayını süt attırıcı etkisinden faydalanmak için günde 2 fincan kadar tüketebilir.

Isırgan otu çayı:  Isırgan otunun içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller anne sütü için gerekli olan bileşenlerden oluştuğundan anne sütünü artırıcı etkiye de sahiptir. Isırgan otunun anne sütünü arttırıcı etkisinden yararlanmak için günde 2 fincan kadar tüketimi önerilmektedir. 

Papatya çayı:: Papatya çayı sakinleştirici etkisiyle emziren anneler için iyi bir alternatiftir. Papatya çayı aynı zamanda süt hormonlarının çalışmasına ve süt artırımına destek olur.  Papatya çayını gün 1-2 fincan kadar tüketerek anne sütünü artırıcı etkisinden faydalanılabilir.  

Malt içeceği:  Malt içecekleri annenin sıvı ihtiyacına destekleyen,  içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde emziren annelere destek olan ürünlerdir. Ancak yüksek kalorili içeriği nedeniyle kontrollü tüketilmesi önerilir. Fazla tüketmek emzirme sürecinde annenin kilo almasına neden olabilir. 

Anne sütünü artırıcı çaylar: Bazı markaların anne sütünü artırıcı çayları emziren anneler tarafından süt artırıcı olarak kullanılabilir. Süt artırıcı çayların şekersiz ve granül olanlarının tercih edilmesi ekstra enerji ve kilo alımını engelleyemeye yardımcı olacaktır.