fbpx

Babinksi Refleksi

Babinski Refleksi

22 Şubat 1896’da Nöroloji Profesörü Joseph François Felix Babinski, kendi adını taşıyan işaret haline gelen ‘reflexe cutane plantaire’ [kutanöz plantar refleks] üzerine ilk raporunu yayınladı: ‘Babinski işareti(refleksi) “İşareti “phénomène des orteils” (ayak parmakları fenomeni) olarak adlandırdı. Ancak şimdi genellikle “Babinski işareti” olarak adlandırılan veya tanımlayıcı olarak ekstansör plantar tepkisi olarak anılıyor.

Babinski Refleksi Nedir?

Ayak tabanı refleksi olarak da bilinen Babinksi refleksi, bebeğinizin ayağına topuktan parmağa basıldıktan sonra verdiği otomatik bir tepkidir.

Babinski reflexBabinski Refleksi Ne İçin Kullanılır?

Doktorlar, sinir sisteminin ne kadar iyi çalıştığını görmek için bebeğinizin ilk muayenesinde tüm yenidoğan reflekslerini test eder. Babinski refleksi, doktorların beynin omuriliğe sinyaller gönderdiğini bilmesini sağlar, bu da ayağın alt kısmına dokunulduğunda diğer ayak parmakları genişlerken ayak başparmağının yukarı doğru bükülmesine neden olur.

Babinski Refleksi Ne Kadar Sürer?

Diğer yenidoğan reflekslerinden daha uzun. Doğumda ortaya çıkar ve 6 ay kadar erken veya 1-2 yaş gibi geç bir tarihte kaybolabilir, bundan sonra çocuk doktoru yürümeye başlayan çocuğunuzun ayağını okşadığında ayak parmakları aşağı doğru kıvrılır.

Babinski Refleksi ve Plantar Kavrama Refleksi

Babinski refleksi, plantar kavrama refleksi ile aynı değildir (Babinski, kafa karıştırıcı olabilen plantar refleks olarak da bilinmesine rağmen). Plantar kavrama refleksi tıpkı palmar kavrama refleksi gibidir, sadece ayaklarda: Parmağınızı bebeğinizin ayak parmaklarının altına koyun ve üzerine kıvrılsınlar. Palmar kavrama ile bebeğinizin avucuna dokunduğunuzda o minicik parmaklar sizinkini kavrayacak.

Bebeklerde Babinski Refleksi Nasıl Test Edilir?

Babinski refleksini şu şekilde kontrol edebilirsiniz: Parmağınızı alın ve bebeğinizin ayağını tepeden tırnağa okşayın. Bunu yaptığınızda, diğer ayak parmakları açılırken ayak başparmağı yukarı doğru uzanacaktır. Ayak da muhtemelen yukarı doğru esneyecektir.

Babinski bulgusuBabinski Refleksi Nerede Test Edilir?

Pekâlâ, ilk kontrol hastanede yapılacak, ancak bebeğinizin çocuk doktoru, bebeğinizin ilk iyi ziyaretlerinde şüphesiz tekrar arayacaktır. Sağlık uzmanınız bir parmak veya dil bastırıcı gibi ince bir çubuk kullanacaktır.

Bebeklerde Normal Babinski Refleksi

Bebeklerde normaldir ve beyin ile omuriliğin (merkezi sinir sistemi olarak da bilinir) birlikte iyi çalıştığının bir işaretidir. Yine bebeklerde ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda, normal bir Babinski refleksi, ayak topuktan parmağa vurulduğunda diğer ayak parmaklarının dışarı fırlarken başparmağın yukarı doğru esnemesi anlamına gelir.

Anormal Babinski Refleksi ve Anlamı

Çoğu sağlıklı, zamanında doğmuş bebek, parmağınızı ayak tabanında gezdirdiğinizde Babinski refleksinin belirtilerini gösterecektir. Araştırmacılara göre, NICU’daki yüksek riskli bebeklerin çoğunluğu – prematüre bebekler ve sağlık sorunları olanlar dâhil – Babinski refleksine sahip.

Bebeklerde Anormal Babinski Refleksi

Bebeklerde anormal Babinski refleksi, bebeğinizin ayağının okşamaya hiç tepki vermemesi veya zayıf tepki vermesi veya bir ayağının diğerinden farklı tepki vermesi anlamına gelir. Anormal bir Babinski refleksi, beynin omuriliğe gönderdiği sinyallerde bir sorun olduğunu gösterebilir.

Çocuğunuzun Babinski refleksi normal değilse, doktor neyin yanlış olduğunu ortaya çıkarmak için daha fazla test isteyecektir.

Bebeğiniz hareketsiz yatarken bile, ona dünyayı ve onun içindeki yerini öğreten doğuştan sahip olduğu yeni doğan refleksleri de dâhil olmak üzere tüm vücudunu küçük şekillerde hareket ettirir. Babinski refleksini kontrol ederken, devam edin ve bebeğinizin sevimli küçük ayaklarının ve minik ayak parmaklarının tadını çıkarın. Tüm bu sarılma ve ilgi, bebeğinizin gelişmesine yardımcı olacak ve ikinizi de yakınlaştıracaktır.