Gebeliğin ilerleyen haftalarında anne adayları pek çok endişeyi aynı anda taşır. Bebek doğana kadar hazırlıklar yetişecek mi?, bebeğime iyi bakabilecek miyim?, büyütürken nelerle karşılaşacağım?, tüm bunların nasıl üstesinden geleceğim? gibi. Bu endişelerin başını çekenlerden biri de “bebeğim emmiyor”, “bebeğim neden emmiyor?” “bebeğimi nasıl emzireceğim?” gibi düşüncelerdir.

Her anne doğumdan sonra ilk 15 gün annelik hüznü denilen lohusalık bunalımı yaşar. Bu süreç vücuttaki hormonların gebelik öncesindeki haline dönerken gösterdiği değişkenliklerdir. Doğum sonrası yaşanan bu durum oldukça normaldir. Bu seyirde hormonlarda yaşanan değişiklikler annede duygu durum bozukluklarına yol açabilir. İşte bu süreç yaşanırken annenin kafasında kendi ve bebeğiyle ilgili olumsuz düşünceler çoğalır. Bebeğim emmiyor gibi düşünceler yeni anneler için başlarda normal olsa da 15 günden sonra daha fazla belirtiyle kendini gösteren ve lohusalık depresyonuna giden bir gidişat varsa, annenin tıbbi yardım alması uygun olacaktır. Bebeğin emmesine psikolojik durumlar neden olabileceği gibi, bebeğin emmesine engel olan başka faktörler de bulunmaktadır.

Emzirmenin Doğru Öğrenilmesi Önemlidir?

Doğumdan sonraki ilk bir saat içerisinde anne ile bebek bir araya gelerek ilk emzirme sağlanır.  Anne doğum yaptıktan hemen sonra hem bebeğine adapte olmaya hem de emzirmenin nasıl yapılacağına alışmaya çalışır. Hastaneden taburcu olana kadar doğru emzirmenin yapılabilmesi için bebek hemşireleri anneyi destekler. Bebeğin emmesine destek olmak için doğru emzirme pozisyonlarını ve detayları anne ile paylaşır.

Anne taburcu olurken her ne kadar aklına takılan soruları çocuk hekimine ve bebek hemşiresine sorsa da, eve geldikten sonra, bebeğini sık sık emzirdiğinde aklından “bebeğim emiyor mu?” sorusunun yanıtı ve doğru şekilde yapması gerekenler geçer.

Bebeğin Emdiği Nasıl Anlaşılır?

Yeni doğum yapan ve bu nedenle daha önce emzirmeyi deneyimlemeyen anneler, her iki göğsünden bebeğini emzirdiğinde bebeğin doğru emip ememediğini ve ne kadar cc süt içtiğini anlamayabilir.  Ama bebek rahat emdiğini annesine bazı işaretlerle belli eder.

 • Bebeğin ağzı, anne memesinin kahverengi olan bölümünün çoğunu içine alır.
 • Üst dudak dışta, alt dudak dışa doğru şekilde kıvrık durur.
 • Bebek emebildiği ve karnı doyduğu için huzursuzlanmaz.
 • Ağlamaz ve sinirlenmez.
 • Bebeğin cok cok gibi sesler çıkartması sütü emdiğini değil, memenin kahverengi kısmını (areolanın) ağzına alamadığı için arada hava sesleri çıkarttığını gösterir. Böyle sesler duyulduğunda bebeğe tekrar doğru pozisyon verilmelidir.

Bebeğim Emmiyor / Bebek Neden Emmez?

Emzirmenin doğru yapılamaması dışında bebeğin anne memesini emmesini engelleyen birçok neden bulunmaktadır. Hatta bazen durum meme reddine kadar gider. Bebeğin neden emmek istemediği kısa sürede anne tarafından belirlenmeli ve gerekirse önlemler alınmalıdır. Bebek yeteri kadar emmezse kilo kayıpları yaşanabilir, o da bebeğin gelişimini etkiler, bağışıklığının gelişmesini engeller en önemlisi sağlığını tehdit edebilir.

En sık görülen ve bebeğin emmesini engelleyen 10 neden 

 • Yanlış emzirme

Bebeğin doğru emzirme pozisyonunda emzirilmemesi bebeğin emmesini etkileyebilir, bebek emmeyi istemeyebilir ve kafasını çevirir.

 Öneri; Yanlış emzirmenin yapıldığının farkına varıldığı durumlarda annenin emzirme pozisyonunu yeniden düzenlemesi gerekir. Bu sayede bebek yeniden rahatça emmeye devam edebilir.

 

 • Memelerin dolu ve gergin olması

Anne sütü ile dolu olan ve gerilen memeler bebeğin emmesini engeller. Bebek rahat ememez ve huzursuzlanmaya başlar.

 Öneri; Yapılması gereken, annenin her iki memeden de bir miktar süt pompası ile sütlerini sağması, memeleri biraz olsun rahatlattıktan ve gerginliği azalttıktan sonra yeniden emzirmeyi denemesidir.

 • Biberon ve emzik alışkanlığı

Doğumdan sonraki ilk bir ay bebeğin memeye ve anne sütüne alıştırılması önemlidir. Biberon veya emzik verilen bebek onun rahatlığına alışır, emmek için uğraş vermek istemez ve memeyi reddeder.

 

Öneri; Bebeğin emmesini teşvik edecek şekilde ilk yeni doğan döneminden itibaren sık sık anne memesine götürülerek emzirilmeye çalışılması ve bebeğe gerekmedikçe biberon ve emzik verilmemesidir. Anne çalışmaya başladıysa da evde olduğu sürelerde bebek mutlaka memeden emzirilmelidir.

 • Ağızda pamukçuk çıkması

Bebeğin ağzında pamukçuk denilen candida mantar enfeksiyonunun görülmesi bebeğin emmesini engeller. Bebek yutamaz ve huysuzlanır.

 

Öneri: Bebeğin ağzında Beyaz tabakalar şeklinde bir yapı oluştuysa ve emmek istemiyorsa bir çocuk hekiminden destek alınarak tedaviye başlanmalıdır. Pamukçuk tedavi edilmeden geçmeyen bir hastalıktır.

 

 • Diş çıkartma

Bebek gelişimsel olarak 6-12 aya geldiğinde dişleriyle ilgili patlatma problemleri yaşanabilir. Bebek huzursuzlanır, dişini patlatırken duyduğu acı bebeğin emmesine engel olur ve memeyi reddedebilir.

 

Öneri; Dişleri nedeniyle huysuzlanan, iştahı kesilen ve keyfi olmayan bebeğin huzurunun ve keyfinin yerine gelmesi için annenin ilgisi ve bebeği rahatlatması önemlidir. Gerekirse soğuk diş kaşıyıcılarından destek alarak bebeğin ağrısı bir miktar azaltılabilir.

 

 • Hastalık ve burun tıkanıklıkları

Hastalık başlı başına bebeği halsiz bırakan ve iştahını kesen nedenlerdir. Küçük aylarda ateşin, ağrının yanı sıra en çok burun tıkanıklığı bebeğin rahat nefes alamamasına ve bebeğin emmesine engel olur.

 

Öneri; Bebeğe hekim tarafından verilen bir tedavi varsa mutlaka uyulmalıdır. Bununla birlikte evde serum fizyolojik ile burnu açılmalı ve bebek rahatlatılmalıdır. Ayrıca gerekli hallerde buharlı nemlendiricilerden de destek alınmalıdır.

 

 • Annenin ruh hali

Annenin kaygılı bir yapıya sahip olması, lohusa depresyonuna girmesi, sinirli ruh hali anneden direk bebeğe geçeceği için bebek emmeyi reddeder.

Öneri: Annenin bebeğini emzireceği zamanlarda sakin kalması, kaygılardan uzak sakin bir ortamda sadece emzirmeyi ve bebeğini düşünerek hareket etmesi bebeğin emmesini sağlayacaktır.

 • Annenin beslenmesi

Anne sütünün tadı annenin yediği, acılı, baharatlı ve kokulu gıdalar sonucu değişkenlik gösterebilir. Bu durum bebeğin memeyi istememesine neden olabilir.

Öneri; Annenin emzirme döneminde yediklerine bir miktar daha dikkat etmesi bebeğin şikayetlerini azaltacaktır.

 

 • Bebeğin dikkatinin dağılması

Bebeğin anneye ve memeye odaklanamadığı sesli ve hareketli durumlarda emmeyi kesmesi görülen durumlardandır.

 

Öneri; Dikkatinin dağılmaması ve emmeye konsantre olabilmesi için sessiz bir ortamda, etrafta fazla kişinin olmadığı ve rahat bir yerde emzirmenin yapılması sağlanmalıdır.

 

 • Annenin yeniden hamile olması

Annenin ikinci gebeliği hormonlarının değişmesine neden olur. O da sütün tadının değişmesine ve bebeğin memeyi istememesine sebebiyet verebilir.

Öneri; Bebeğin kaç aylık olduğu ve gelişimi çocuk hekimi tarafından değerlendirilerek, bebek ek gıdaya geçti ise hekim kararı ile bebek anne sütünden kestirilebilir.

Biz Sizi Arayalım

Yorum Gönder