fbpx

Bebeğim Üşüyor Mu?

Yeni doğum yapan annelerin bir kısmı daha önce bebek deneyimine sahip olmadığı için bebeğin bakımıyla ilgili pek çok şüphe ve endişe duyarlar. Aile yakınlarından ve etraftan yükselen sesler ile birlikte bu bilinmezlikler artar ve öyle bir hal alır ki, lohusa anne kimin dediğine inanacağına şaşırır. Eğer evde bebek hemşiresi desteği almıyorsanız bebeğinizin üşümesiyle ilgili evde, dışarıda, tanıdık tanımadık herkes tarafından yapılır. Fakat bebeğin üşüyüp üşümediğini anlamanın bazı basit yolları ve yöntemleri bulunmaktadır. Bebeğim üşüyor mu sorusunu bu makalemizde cevaplayacağız.

Bebeğin Üşümesiyle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar 

 • Bebeğin kaka rengi;

Bebeğin kaka renginin 1-2 kere yeşil olduğunu göre aile bireyleri bebeği üşüttüklerini ve bu nedenle kakasının bozuk çıktığını düşünürler.

Doğrusu; Bebeklerin anne sütü emmesine bağlı olarak kaka renkleri değişiklik gösterir. Çok emen bebeğin sütü bağırsaklarda tam olarak emilemeden atıldığı için rengi yeşil olur. Yani bu durum bebeğin üşüdüğü veya üşüttüğünün bir işareti değildir. 

 • Ellerinin ve ayaklarının soğuk olması;

Yeni doğan bebeklerin elleri ve ayakları soğuk olduğu için aileler tarafından hemen eldiven veya patik giydirilerek müdahale edilmeye çalışır. Ama aslında bunun bir nedeni vardır.

Doğrusu; Dolaşım sisteminin en uç noktaları olan eller ve ayaklar genellikle soğuk olur. Bu durum sadece bebekler için değil yetişkinler için de geçerlidir. Bebeklerin dolaşım sistemleri doğduklarında tam gelişmediği için ellerinin ve ayaklarının soğuk olması doğal bir durumdur. Bebeğin üşüyüp üşümediğine ellerinden ayaklarından değil, ense, göğüs ve sırtından bakılmalıdır.

 • Yenidoğan döneminde titreme;

Bebek doğduktan sonra zaman zaman titrer. İki kolunu yana açarak yaptığı titreme hareketinden bebeğin üşüdüğü düşünülür.

Doğrusu; Bebeklerin yenidoğan döneminde yaptığı titreme hareketleri bir yenidoğan refleksidir. Bu refleks 6. aya kadar kendiliğinden kaybolur. O nedenle bebeğin üşüdüğü düşünülmemelidir.

 • Bebeğin sık sık hapşırması;

Yenidoğan döneminden itibaren bebekler sık sık hapşırırlar. İleriki aylarda da ara ara bu hapşırma durumları devam edebilir.

Doğrusu; Bebeklerin burun tüyleri henüz gelişmediği için burun içerisine havadaki küçük bir toz partikülü dahi kaçsa hapşırtabilir. Bebeğin gelişimiyle birlikte bu durum azalarak sona erecektir. Yani sık sık hapşırması da bebeğin üşüdüğünün göstergesi değildir.

 • Kat kat giydirmek;

Bebeği olması gerektiğinden fazla kat kat giydirerek belki üşümesine en gel olabilirsiniz fakat bu sefer de bebeklerde fazla giydirmeye bağlı, bunalma, isilik gelişebilir.

Doğrusu; Bebeğin giydirilmesinde basit bir mantık vardır. Eğer siz üzerinizdeki kıyafet ile üşümüyorsanız bebeğiniz de üşümeyecektir. Yalnız yenidoğan döneminde cildinin henüz ince olması nedeniyle sizden bir kat fazla ince bir battaniye üzerine örtülebilir.

Bir de atlanmaması gereken bir detay daha vardır. Bebeklerin ter bezleri olgunlaşmadığı için terleyemez bu da vücut ısısında kontrolsüz artmaya neden olarak hastalıkla ilgili sıkıntıları da beraberinde getirebilir.

Bebeğim Üşüyor Mu Nasıl Anlarım?

Annelerin sıklıkla tekrarladığı bu cümleye istinaden bebeğin üşüdüğünü gösteren bazı durumlar vardır.

 • Vücut ısısının düşmesi;

Bebeklerin vücut ısıları 36.5-37.5°dir. Koltuk altından yaptığınız ölçümlerde bebeğin vücut ısısı 36.5°nin altına düştüyse bebek üşümüş demektir. 

 • Sıcak-soğuk hava değişiklikleri;

Bebeklerin ciltleri biz yetişkinlere göre daha ince ve hassastır. Bebek, sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama geçtiğinde veya tam tersi yaşandığında vücut hemen adapte olamaz ve üşür. Bu durum ev içi yaşam alanı veya dış ortam için de geçerlidir. Aynı şekilde cereyanda kalması da bebeğin üşüme ve hastalık sebebidir. 

Bebeğin Üşümemesi İçin Ne Yapmalıyım?

Bebeğin üşümemesi için basit ve gündelik önlemler alabilirsiniz. 

 • Oda ısısını sabit değerlerde tutun. İdeal oda ısısı 22 – 24° derecelerdedir. Bebeğinizin üşümemesi için oda ısısını bundan yüksek derecelere getirmeniz bebeğin bunalmasına, huysuzlanmasına ve uyuyamamasına neden olacaktır.
 • Doğru giysi seçimi; Bebeklerin ciltleri hassas olduğu için sentetik, naylon gibi kumaşlar kullanılmamalıdır. Bebeğin üşümemesi ve de cildine zarar vermemesi için pamuklu kumaşların kullanılması uygundur. Kış ayları için pamuklu pijama, patik sokakta da kıyafetlerine ilave olarak eldiven, bere ve atkı kullanılabilir. Mevsimine uygun giydirmek bebeğin sağlığı için önemlidir. Unutmayın aşırı giydirme bebekleri huysuzlandırarak rahatsız eder.
 • Doğru Klima Kullanımı

Doğru klima kullanımının evde, arabada veya dış mekanlarda bebeğe bir zararı olmaz. Klima kullanılırken dikkat edilmesi gereken kriter, bebeğin direk klimanın önünde tutulmaması gerektiğidir. Bebeğe çarpmayacak şekilde klima kullanımı ve gerekirse ince bir kat hırka ile bebeğin korunması mümkündür.

Bebeğin Odasını Havalandırın

Yaz veya kış bebeğin odası her gün 10 dk havalandırılmalıdır. Camların açılması ile odanın soğuyacağını ve bebeğinizi üşüteceğinizi düşünmeyin. Bebeğinizin uyumadığı saatlerde odanın havalandırılması temiz oksijen ve mikroplardan arınma için yeterli olacaktır. Bebeğin odası kuru ise nemlendirmek için soğuk buhar makineleri veya petek sulukları ile odayı nemlendirebilirsiniz.

Diğer yazılar ; Yenidoğan bebekler hakkında en çok merak edilen 10 soru

  Biz Sizi Arayalım