fbpx

Bebek Güvenlik Önlemleri

Yenidoğandan itibaren bebekler için güvenlik çok önemlidir. Yenidoğanlar yaşamlarının ilk üç aylık döneminde nefes alamama veya boğaza süt kaçma gibi nedenlerle “ani bebek ölümü” riski ile karşı karşıya kalabilirler. Bu süreçte bebek henüz yürüyemediğinden fiziksel olarak darbelere karşı bir güvenlik tehdidi altında değildir. Taa ki emeklemeye ve yürüyemeye başlayana kadar. Emekleme başladığında bulduğunu elleme ve ağzına götürme eğiliminde olur. Aynı zamanda ev eşyalarından alabilecekleri darbelere karşı korku ve tedirginlik hissetmediklerinden rahatlıkla hareket edebilirler. Bebek güvenlik önlemleri nelerdir?

Doğumundan itibaren alınacak bebek güvenlik önlemlerinin birer parçası olan ev içi düzenlemeler ve arabada dikkat edilmesi gerekenler, bebeğe bir zarar gelmesini engellemeye yardımcı olacak ve bebeği darbelere karşı koruyacaktır.

Evde Bebek Güvenlik Önlemleri

Bebeğin hareketlenmeye ve emeklemeye başlamasıyla birlikte ev içinde bulunan pek çok eşya veya ürün bebek için tehlikeli hale gelir. Bebeğin yürümeye başlamasıyla birlikte de bu gizli tehlikeler artarak bebeğin sağlığını tehdit edebilir.Bebek emeklemeye başlar başlamaz evde alınması gereken bebek güvenlik önlemleri aşağıda sıralanmıştır.

 

 • Çekmecelere ve açılabilecek dolaplara bebek güvenliği için üretilen kilitli aparatlar takılmalı, dolapların açılarak bebeğe zarar vermesi önlenmelidir.
 • Kırılabilecek tüm eşyalar bebeğin çekmesine karşı dolapların üst bölümlerine ve bebeğin güvenliği için uzak yerlere konulmalıdır.
 • Özellikle emekleme ve yürüme döneminde bebekler yerde bulduklarını ağızlarına atma eğiliminde olurlar. Bu nedenle yerlerde boğaza takılabilecek küçük parçaların ve objelerin olmamasına dikkat edilmeli ve yerler güvenli alanlar için sık sık süpürülmelidir.
 • Evde bulunan tüm camlar mutlaka güvenli kilitli plastik aparatlarla sabitlenerek önlem alınmalıdır.
 • Temizlik ürünleri bebekler için çok tehlikelidir. Kimyasal maddeler içeren temizlik ürünlerinin bebek tarafından içilmesi bebeğin zehirlenmesine, ciddi organ kayıplarına, hatta ölümlerine bile neden olabilir. O nedenle temizlik ürünleri yer hizasında ise mutlaka güvenli kilitli aparatlar ile kilit altına alınmalı, temizlik ürünleri yüksekte bir yerde ise dahi bebeğin bir şeyin üzerine çıkabileceği hesaplanarak yine kilit altına alınmalıdır. Bebeklerde aynı hassasiyet parfüm ve makyaj malzemeleri için de gösterilmelidir.
 • Bebeğin erişebileceği yerlerdeki bazı eşyalar duvara sabitlenerek güvenlik önlemi alınmalıdır.
 • Bebekler bir dönem özellikle mutfak eşyalarına merak sararlar. Tencereler, tavalar, bıçaklar, tabaklar bebekler için tehlikeli malzemelerdir. Özellikle bebek yürümeye başladıktan sonra kendi kendine odaları dolaşacağı ve iki arada bir derede bilinçsizce bir ürünü eline alabileceği için mutlaka mutfak dolaplarının tümüne güvenli kilitler takılmalı, bıçak, çatal gibi kesici aletler göz önünden kaldırılmalıdır.
 • Elektrik prizleri bebeklerin belki de en merak ettiği şeylerin başında gelir. Tüm bebekler sanki kodlanmışlar gibi parmaklarını prizlerini içerisine sokma eğiliminde olurlar. Prizler için bebek güvenlik önlemi olarak koruyucu kapaklar konulmalıdır. Prizler kadar elektrik kabloları da tehlikelidir. Bebek yeni çıkan dişleri ile kabloları ısırmaya çalışabilir ve istenmeyen elektrik çarpmaları yaşanabilir. Bu nedenle elektrik kabloları da kanallar içerisine konularak güvenlik önlemi alınabilir.

Mutfakta Alınacak Önlemler

 • Mutfakta en büyük tehlike gaz ve ocak ateşidir. Bebek ateşten uzak tutulmalı, çaydanlık, tencere, çay, kahve gibi sıcak yiyecek ve içecekler bebeklerin bulunduğu ortamdan uzak tutulmalıdır.
 • Bebekler ilk altı aya kadar az hareketli oldukları için banyo yaptırmak daha kolaydır. 6. Aydan sonra hareketlenmeye başlarlar ve banyo da güvenlik açısından tehlikeli hale gelir. Banyo küvetinin içerisine bebeğin kaymasını engelleyecek havlu veya örtü tarzı malzemeler yerleştirilebilir. Bebek aynı zamanda kayarak veya hareket ederek fazla su yutabilir, düşebilir. Bu nedenle banyo sırasında bebek kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır.
 • Ev mobilyalarının sert köşe kısımları, kenarlar ve cam eşyalar bebekler için güvenlik anlamında tehlike arz etmektedir. Bu tip ev içi kazaların yaşanmaması için kenar koruyucular alınarak tehlikeli olan yerlere yerleştirilmelidir.
 • Ev dubleks ise merdivenlere güvenlik açısından dikkat edilmeli, kilitli güvenlik kapısı yapılmalı, merdiven korkulukları sağlamlaştırılmalıdır.
 • Bebeklerde evde kapıya parmak sıkışma durumları da çok yaşanmaktadır. Kapıların bebeğe verebileceği zararı önlemek için kapı tutucular konularak güvenlik sağlanmalıdır.
 • Buzdolabının üzerinde bulunan magnetler bebek için oyun malzemesi olabilir. Fakat magnetler bebeğin üzerine düşebilir ve yaralanmasına neden olabilir. O nedenle magnetlerin boyunun yetişemeyeceği yüksekliğe konularak güvenli şekilde sabitlendiği kontrol edilmelidir.
 • Bebekler ellerine geçirdiği tüm materyaller ile bir şeyler yapmaya çalışırlar. Özellikle ip, kablo, poşet, şal gibi boyunlarına sarabilecekleri şeyler nefes almalarını engelleyebilir. Ayrıca bebeklerin parmaklarına dolanan ipler, kan geçişini engeller ve parmağı işlevsiz hale getirebilir.
 • Evde kapı arkalarından kilitler çıkartılmalı, böylelikle yanlışlıkla odanın kilitlenme ihtimali ortadan kaldırılarak güvenlik sağlanmalıdır.
 • Bebeğin yattığı karyolanın korkulukları kontrol edilmeli ve güvenlik açısında sağlamlaştırılmalıdır.

Arabada Bebek Güvenlik Önlemleri

 • Araç içine bebeğin ayına uyumlu (boy/kilo) oto koltuğu alınarak monte edilmelidir. Bebek ayına uygun olamayan bir bebek koltuğunda ya sıkışabilir ya da büyük ise kayabilir. Böylesi durumlar bebeği yol sırasında tehlikeye sokar.
 • Bebek güvenlik açısından ön koltukta oturtulmamalıdır. Bir kaza anında hava yastığının açılması ile boğulmalar yaşanabilir veya bebek camdan fırlayabilir.
 • Arabada oto koltuğa oturtulan bebeğin emniyet kemerinin takılı olduğu güvenlik açısından kontrol edilmelidir. Emniyet kemerinin takılı olmaması ani bir frende bebeğin arabadan fırlamasına neden olabilir.
 • Bebek arabada yalnız bırakılmamalıdır. Araba koltuğuna bağlı olan bebek arabada nefessiz kalabilir ve istenmeyen sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Bebeğin arkadaki durumunu gözlemleyebilmek ve gerektiğinde güvenli şekilde müdahale edebilmek için bebek sürekli aynadan kontrol edilmelidir.

  Biz Sizi Arayalım