fbpx

Bebek Hemşiresi Ne Yapar?

Bebek Hemşiresi, yenidoğan bebeklerin tedavi ve tüm bakımlarını profesyonelce yapan, ebeveynlere bebek bakımı konusunda eğitimler veren, güncel gelişmeleri takip eden ebelik veya hemşirelik mezunu uzman kişilerdir.

Bebek hemşiresi olmak…

Hemşirelik mesleğinin belki de en keyifli kollarından biridir bebek hemşiresi olmak. Hemşirelik mesleği özveri ister, meslek seçerken, herkesin hemşire olamayacağı gibi bebek hemşireliğini de herkes yapamaz. Çünkü bebek hemşireleri, mesleklerini aşkla yaparken, bilgi ve tecrübe birikimlerinin yanı sıra, bebeklere karşı koruyucu, kollayıcı, merhametli, içten ve sevgi dolu yaklaşımlarıyla da mesleklerini bir adım daha ileriye taşıyarak özelleştirirler. 

Bebek Hemşireleri Neden Özeldir?

Üniversitelerin hemşirelik bölümlerinde okuyan hemşireler, önce sağlık kuruluşlarında stajlarını tamamlarlar. Staj süreci, hemşire adaylarının tecrübe kazanması ve bölüm tercihlerini belirlemeleri açısından çok kıymetli bir süreçtir.

Üniversiteden mezun olan hemşireler, devlette veya özel sektörde çalışma hayatlarına başlarlar. Meslekteki ilk yıllarını, genel hemşirelik bilgilerini geliştirerek ve pratik uygulamalar yaparak tamamlarlar. Bu süreçte farklı hemşirelik yan dal bölümlerinden olan cerrahi hemşireliği, servis hemşireliği, diyabet, onkoloji hemşireliği ve bebek hemşireliği gibi alanlarında deneyim sahibi olurlar.

Yenidoğan Bebek hemşireliği konusunda bulundukları sağlık kurumunda hemşirelik hizmetleri müdürlüğü tarafından desteklenen, ilave eğitimler verilen ve kendileri de bu yolda bir kariyer sahibi olmak isteyen hemşireler, hastanelerin bebek odalarında veya ekstra eğitimler alarak bebek yoğun bakım ünitelerinde bebek hemşireliği alanında ilerleme kaydederler.

Bebek Hemşirelerinin Görevleri Nelerdir?

 • Bebek hemşiresi, doğumla birlikte ve bebek odasında yenidoğan bebeğin ilk bakımlarını yapar.
 • Yenidoğan bebeğin vücut ısısının korunmasını sağlar.
 • Bebek hemşireleri, Bebeğin rutin ve hekim takibinde istenen tedavilerini (kan, ilaç, v.b) uygular.
 • Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirmek için desteklerde bulunur, öneriler verir.
 • Bebek hemşireleri özellikle emzirme teknikleri konularında büyük destek sağlar.
 • Yenidoğanlarda gelişebilecek enfeksiyonlara karşı önlemlerini alır.
 • Bebeğin her hangi bir fiziksel veya gelişim sistemine bağlı olarak ortaya çıkan bir problemi varsa aileye destek olur.

Bebek Hemşirelerinin Eğitim Desteği

 • Bebek hemşirelerinin görevleri arasında birinci sırada bebek bakımı, ikinci sırada anneye ve aile bireylerine verdiği bütüncül eğitim desteği büyük önem taşımaktadır.
 • Bebek hemşireleri bebeğin sağlığını korumak adına aile üyelerine rehberlik eder, anneye anne sütü ve emzirmenin önemi, anne ile bebek arasındaki ten tene temasın sağlanması ve meme bakımı konularında eğitimler verir. Bebek ile ilgili de yenidoğan tarama testleri, aşıları, gelişimi ve büyümesi konularında hem bilgilendirme hem de gözlem yapar.
 • Emzirme tekniklerini öğreten bebek hemşireleri, anneye destek olur.
 • Bebek hemşireleri yenidoğanın özelliklerini anlatır. İlk bir aylık alışma sürecinde ailelerin bebeklerini tanımaları yönünde detaylı bilgilendirmelerde bulunur.

Evde Bebek Hemşiresi Desteği

Bebeklerin doğumu her zaman heyecan vericidir. Hele ailenin ilk bebeğiyse pek çok farklı duyguyu aile bir arada hissederken, bir taraftan da büyük bir bilinmezlik ve ne yapacağını bilememe hali kendini gösterebilir. Böyle bir durumda bebek hemşirelerinden destek almak aile adına sürecin rahat geçirilmesine katkı sağlar.

Bebek Hemşiresi Evde Hangi Süreçlere Destek Verir?

 • Bebek hemşiresi, bebeğin göbek bakımı, banyo, masaj, vücut bakımı ve gaz çıkartma yöntemleri gibi tüm bakımlarını aile ile birlikte yapar.
 • Anne sütü ve emzirme tekniklerini öğretir.
 • Bebeğin uygun giysi seçimlerine yönelik tavsiyelerde bulunur.
 • Prematüre bebek ise hekimin tedavi planını uygular. İlave destekler sağlar.
 • Bebeğin uyku düzeninin oturtulması için uyku ritüelini oluşturur, uygulamaya geçirir.
 • Anne, baba ve bebek arasında kurulan bağın güçlenmesi için önerilerde bulunur.
 • Güncel gelişmeleri takip eder ve aileleri bu konuda bilinçlendirir.

Bebek Hemşiresi Desteği ve Hizmeti Ne Zaman Alınmalı?

Doğumdan taburculuğa kadar olan süreç hastanede tamamlanır. Taburculuk sonrası süreçte bebek hemşiresinden destek almak ebeveynlerin yenidoğan sürecini daha kolay tolere etmesi ve annenin fizyolojik olarak yıprandığı bu süreçte daha kolay toparlanabilmesini için faydalı olmaktadır. Profesyonel bebek hemşireliği desteği, hastaneden taburcu olurken alınabildiği gibi, istenirse ev düzenine geçildikten sonraki günlerde de alınabilir.

Eğer,

 • İlk bebeğiniz ise,
 • Bebeğiniz prematüre ise,
 • Anne olarak doğumdan sonra ki süreci daha konforlu geçirmek isterseniz,
 • Bebeğin emzirme, bakım ve uyku düzenini daha kolay sistemli bir şekilde sürdürmeyi düşünüyorsanız, evde bebek hemşirelerinden profesyonel hizmet desteği alınabilir.

Bebek Hemşiresi Fiyatları

Ebeveynler yaşamlarına eklenen yeni güzellikleriyle birlikte maliyetlerini de düşünmek durumundalar. Emzirme ürünleri, bebek arabası, salıncağı, koltuğu, doğum fotoğrafçısı derken maliyetlerin arttığını düşünebilirsiniz.

Peki ya, bunların hepsinden daha önemli olan, yaşam konforunuzu arttıran, bebeğinizin sağlıklı gelişmesine destek sağlayacak olan bebek hemşiresi fiyatları ?

Çok özel bir alan olan bebek hemşireliğinde fiyatlar da bir o kadar değişkendir. Önemli olan bebek hemşiresinden beklentileriniz ve bu hizmete nasıl ulaşacağınızdır.

Bebek hemşiresi fiyatlarının belirlenmesinde rol alan bu iki önemli konuya biraz değinmek istiyoruz.

İlki, nasıl bir hizmet talep ediyorsunuz? Talebiniz  ‘’Bebek hemşiresi gelsin, Bebeğimin bakımı ile ilgili bana eğitim versin, yaşadığım sorunlarla ilgili sorularıma cevap alabileyim’’ ise sizin için 2 saatlik bir yenidoğan eğitimi yeterli olacaktır. Eğer talebiniz ‘’bebek hemşiresi gelsin. 12 saat veya 24 saat benimle birlikte kalsın, bebeğimin tüm bakımlarında destekçi olsun, ben de lohusalık sürecimi en güzel şekilde atlatayım’’ ise uzun süreli bebek hemşiresi fiyatlarını öğrenmeniz gerekir. Uzun süreli bebek hemşireliği fiyatlarının daha maliyetli olacağını bilmelisiniz.

İkinci olarak, bu hizmete nasıl ulaşacaksınız? Doğum yaptığınız hastanedeki bir hemşireden mi destek talep edeceksiniz? Personel temini yapan danışmanlık firmasından mı yoksa Sağlık Bakanlığınca ruhsatlı evde bakım hizmeti sunan kurumlardan mı? Birinci ve ikinci seçenek sizin için daha ekonomik ve kolay çözüm olarak görünebilir fakat bireysel sunulan hizmetlerde sorun yaşamanız muhtemeldir.

Bu aşamada en değerli varlığınız bebeğiniz için bebek hemşireliği fiyatlarını araştırırken bu hizmeti vermeye yetkili, acil durumlarda hızlı aksiyon alabilen ve sorumluluğunun bilincinde evde bakım merkezleri ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

  Biz Sizi Arayalım