fbpx
Hizmetlerimiz

Bebek Masajı

Bebek Masajı

Yeni doğan bebeklerin ebeveynlerinin dokunuşunu sevdiği bir sır değil. Bir bebek için kucaklaşmak, ten teması kurmak, beslenirken kucakta olmak ve annesinin veya babasının kollarında uyumaktan daha rahatlatıcı bir şey yoktur.
Tüm bunların dışında bebeğinizle sevgi dolu bir dokunuşla ve masaj yaparak bağlantı kurmanın daha anlamlı başka bir yolu olabilir? Bebeğinize uygulayacağınız masaj, bebeğinizle bağ kurmanın ve aynı zamanda gelişimini desteklemenin harika bir yoludur.

BEBEK MASAJI

Bebek masajı neden önemlidir?


Bebek masajı eğitiminin popülaritesinin artması, olumlu araştırma sonuçları, değişen yaşam tarzlarımız ve ebeveynlerin bebeklerine daha iyi bakım sağlama ve bu bakımı geliştirme arzusundan kaynaklanmaktadır.
Erken gelişim dokunma ve temastan etkilenir ve bebek masajı şu beş alandaki gelişimi destekleyebilir:
İletişim becerileri geliştirir; ortaya çıkan masaj sırasında konuşma, doğrudan göz teması, dinlemeyi ve konuşmayı destekler.
Motor becerileri geliştirir; kas tonusunu ve koordinasyonu geliştirir, vücut farkındalığını artırır. Benlik ve beden sınırları, neden ve sonuç hakkında genel farkındalığı ve dikkat süresindeki artışı artırır.
Sosyal becerileri geliştirir; bebeğin ve ebeveynin birbirleriyle etkileşime girmesini teşvik eder.
Kendi kendine yardım becerilerini geliştirir; oral motor kas farkındalığını, dudakları kapatmayı ve yutma için gereken gerginliğin gevşemesini sağlar.

Bunlar dışında bebek masajı, hem bebekler hem de ebeveynleri için farklı avantajları de içerir. Ana avantajlardan ise bazıları şunlardır:

Bağlanma

Bebek masajı, göz göze temas, gülümseme, sakinleştirici ses, sevgi dolu dokunuşlar, okşama ve karşılıklı etkileşim yoluyla bağ kurmayı teşvik eder. Bebek masajının bebek ve ebeveynler arasındaki bağı artırmaya yardımcı olduğu ve hatta doğum sonrası depresyon veya anksiyete yaşayan annelere fayda sağlayabileceği gösterilmiştir. Nedeni ise bu bağlanma anlarında, oksitosin (aşk hormonu olarak da bilinir) salınımı mutlu duyguları artırabilir.

Bebek masajı neden önemlidir?

Gevşeme ve Uyku

Bebek masajı, bebeklerde sakinleşmeye, yatıştırmaya ve stres hormonlarının seviyesini düşürmeye yardımcı olur. G ünlük uyaranların gerilimini atmasına yardımcı olur. Özellikle bebeğinize gece rutininizin bir parçası olarak masaj yapıyorsanız ayrıca yararlı olabilir. Hatta bazı araştırmalar, yatmadan önce 5-15 dakikalık bebek masajının bebeğinizin daha derin ve sağlıklı uyumasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Uyku öncesinde banyo ve masaj rutini uyku kalitesini ve süresini artırabilir.

Bebeğime masaj yapmaya ne zaman başlayabilirim?

Stimülasyon ve Büyüme

Bebeklere masaj yapmak, dokunma duyusunu (dokunsal stimülasyon) içeren önemli bir stimülasyon kaynağı sağlar ve bu stimülasyon, bir bebeğin gelişimini kolaylaştırmak için erken psikolojik ve duyusal veri olarak hayati önem taşıdığından, gelişimi ve sağlığını destekler. Kilo alımına yardımcı olmak için büyüme hormonları da dâhil olmak üzere hormonların salınımını artırabilir.

Düzenleme

Bebek masajı, bebeklerin dolaşımını, sindirimini, solunumunu ve oksijen akışını düzenlemesine yardımcı olabilir. Cildine uyumlu bir masaj yağının kullanılması ve artan dolaşımla birlikte cilt bariyerinin güçlenmesine destek olur. Özellikle gaz sancılarının başladığı 2. Ve 3. Haftada şikâyetlerin azaltılmasına ve kolik benzeri ağlama krizlerini başlamadan yatıştırmaya ve sindirimi kolaylaştırmaya destek olur. Ayrıca sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimi teşvik eder, Azalan sinirlilik ve aşırı ağlama, Gaz, kolik ve bağırsak zorluklarını azaltır.

Bebeğime masaj yapmaya ne zaman başlayabilirim?

Bebek masajı yapmaya başlamak için hiçbir zaman çok erken veya çok geç değildir. Hindistan da 24 saatini dolduran her bebeğe masaj geleneksel masaj yapmaya başlanır. Bebeğinizin dokunma duyusu, doğumdan sonra sahip oldukları en gelişmiş duyulardan biridir, bu nedenle faydalarını hızlı bir şekilde görebilirler. Bebek masajı, siz ve bebeğiniz tutarlı bir rutine sahip olduğunuzda en faydalı olanıdır. Bebek masajını ne kadar çok yapabilirseniz, ikinize de o kadar çok fayda sağlar.
Bebeğinize nasıl masaj yapacağınızı öğrenmek ve randevu almak için bize 0216 363 0 363 numaradan veya whatsapp hattından ulaşabilirsiniz.

    Biz Sizi Arayalım