Bebekler Ne İster? Nelere İhtiyaç Duyar? Nelerden Korkar?

Anne karnındaki bebekler ortalama 40 hafta yani 10 aylık gelişimlerini tamamlayarak doğarlar. Bebek, anne karnında sıkışık, karanlık ve dışarıya göre daha az bir ses içerisinde olmaya alışır. Bu alan aslında bebeğin güvenli alanıdır. Bebek doğduğunda sonsuzluğu hissettiren uzay boşluğundaymış gibi bir ortama, sese ve ışığa merhaba der. Yenidünyaya adapte olurken beklentisi biz yetişkinler gibi çeşitli değildir. Peki bebekler ne ister?

Bebekler Ne İster?

Bebekler neye ihtiyaç duyarlar? Bebekler Ne İster?  Bebekler annelerinin, babalarının ve tüm ailenin en kıymetli varlıklarıdır. Geniş bir aile olmanın kapısını aralayan bir birey, sorumluluğumuzu kat kat arttıran ama yaşattığı ve hissettirdiği duygularla paha biçilemez birer elmas gibidirler. Bebekler güvende olmayı, karınlarını doyurmayı, bakımlarının yapılmasını ve sevgi görmeyi isterler.

Yenidoğan Bebekler Bağ Kurmayı İster

Yenidoğan bebekler doğdukları andan itibaren anne ve babasıyla bağ kurmayı ister. Doğum sonrası en kısa sürede annenin teni ve sesi ile kavuşması, ilk emzirmenin yapılması, babanın devreye girmesi ve ten tene temasın sağlanması bebek ile bağ kurmanın doğal sürecini başlatmış olur.

Ten tene temas bebekle iletişime geçmenin ve anne baba ile sağlam temellere oturacak ilişkilerinin adımları için çok önemlidir. Annenin bebeğini hemen sarması, koklaması, emzirmesi, pozitif cümleler kurması bebek ile aralarındaki bağı güçlendirir. Bebekle bu bağın kurulması, annenin doğumla birlikte artan adaptasyon sürecindeki olumsuz düşüncelerini, acaba bebeğime bakabilecek miyim? veya emzirebilecek miyim? gibi kaygılarının da azalmasına yardımcı olur.

Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarına göre doğum şekli ne olursa olsun (normal veya sezaryen), bebeğin kilosu düşük yada fazla, mutlaka ten tene temasın yapılmasını önermektedir. Doğum sonrasında bebeğiyle iletişime geçemeyen anne ve babanın bebeği, büyüme sürecinde ve yetişkinlik çağında bağlanmada zorluklar yaşar.

Yenidoğan Bebekler Güven Duymayı İster

Yenidoğan bir bebek için en temel ihtiyaç güven duygusudur. Bebekler ilk önce seslerinden tanıdığı anne ve babasını duymayı ister. Anne ve babanın sesi bebek için bir güven göstergesidir. Yenidoğan bebekler doğduktan sonra ki ilk 3 aylık süre içerisinde de kendileri anne karnında zannederler. Bu nedenle kendi bildikleri düzen içerisinde devam eden durumlarını devam ettirmeye çalışırlar. Doğduktan sonra dış etkenlerin çokluğu, aile yapısı ve duyulan kaygılar bebekleri huzursuz eder ve strese sokar. Bu nedenle bebeğe anne-baba ve tüm aile yakınlarının dokunarak, severek, konuşarak, pozitif cümleler kurarak, bakımlarını sevgiyle yaptıklarını hissettirmeleri, bebekteki güven duygusunun temellerini oluşturacaktır. Böylelikle bebekler güven duygusunu daha kolay kazanacak ve sağlıklı bir gelişim gösterme yolunda ilerleyecektir.

Bebekler Konuşmayı İster

Yenidoğan sürecindeki bebeklerin gelişimleriyle birlikte bebekler artık 4. – 5. aylara geldiklerinde sesler çıkartmaya ve çıkarttığı seslerden keyif almaya başlarlar. Annesinin konuşmalarına göre sesini taklit ederek oyunlar oynamaya çalışırlar. Bebekle sürekli konuşmak ve olumlu cümleler kurmak, gelişimlerine katkı sağlayacaktır.

Bebekler İlgiye İhtiyaç Duyar

Bebek bakımları yenidoğan dönemde her ne kadar anneler için yorucu, yıpratıcı ve zorlayıcı olsa da sonra ki dönemlerde bir rutinin oluşması ile birlikte her şey düzeninde devam eder. Bebeğin beslenme ihtiyacının karşılanması, alt bakımlarının yapılması, banyo& masaj düzeni, uyku ritüelinin oturtulması bebeğin hoşuna giden ve ihtiyaçlarını karşılayan bir durumdur. Bununla birlikte bebeklik ve çocukluğa geçiş sürecinin her döneminde ilgi beklerler. İlgili üzerlerine çekebilmek için ağlarlar, farklı hareketler yaparlar, sesler çıkartırlar ve tüm ile fertlerinin kendisiyle ilgilenmesini bir şekilde sağlarlar. Anne ve babanın bu ilgi talebine olumlu şekilde geri dönüş sağlaması çok önemlidir. Bu etkileşim ile bebek insanlarla ilişki kurmayı öğrenir.

Bebekler Hareket Etmeye İhtiyaç Duyar

Bebekler emeklemeye başladıktan ve yürümeye geçtikten sonra hareket edebileceği, eşyaları alıp bırakabileceği, bolca düşerek kalkabileceği aktivitelere ihtiyaç duyarlar. Bebeklere bu alanların sağlanması ve keşfetmelerine müsaade edilmesi bebeğin gelişiminde olumlu adımlar olacaktır.

Bebekler Nelerden Korkar? 

Beslenememekten Korkar

Yenidoğan bebekler anne sütü alamamaktan yani beslenememekten korkar. İyi beslenemeyen bebek daha çok ağlar ve huysuzlanır. O nedenle yenidoğandan sürecinde bebek her istediğinde emzirmek gerekir. Sonra ki büyüme süreçlerinde de beslenme saatleriyle yeme düzeni oluşturulur.

Anneden Ayrılmaktan Korkar

Yenidoğan bebekler anneyi yenidoğandan altı aya kadar bedenlerindeki bir parça gibi görürler. Biraz büyüdüklerinde ise annenin gidince geri germeyeceğini düşünerek korku yaşayabilirler. Bu nedenle bebeklerinize gidip geleceğinizi anlatmak, kısa süreli ev dışına giderek geri geldiğinizi göstermek veya evde olmadığınız sürede size ait bir eşyanızı bırakmak korkuya kapılmasını azaltacaktır.
Seslerden, Karanlıktan ve Hayvanlardan Korkar

Bebekler ani seslere karşı irkilerek korkarlar. 1-2 yaşa geldiklerinde gök gürültüsünden, elektrik süpürgesinden veya saç kurutma makinesinden korkmaya başlarlar. Yaşın büyümesiyle birlikte hayvan seslerinden, köpek havlamasından, karanlıktan ve yalnız yatmaktan korkarlar.

Ev Dışı Mekan ve Farklı Yüzlerden Korkar

Bebekler çoğunlukla ev içerisinde bir hayat sürerler. Her ne kadar anne ve babasıyla yaptıkları geziler olsa da 9. Aydan itibaren yabancılardan korkmaya başlarlar. Bunun nedeni güvenli alanında sürekli gördüğü kişiler haricinde dış dünyada farklı insanları görmek ve yabancılamalarıdır. Ayrıca sokakta dolaşan yabancılardan ve dilencilerden korkarlar. Bebeğinizle sürekli konuşarak ve anlatarak bebeğin bu tip korkularını geçirebilirsiniz.

Korkular Doğal Tepkilerdir

*Bebeklerde görünen bu korkular doğal tepkilerdir. Yaş ilerledikçe, öğrendikçe korkularından uzaklaşacaklardır. Fakat bazı korkular ailelerin davranışları sonucunda gelişir. Annenin bir köpek gördüklerinde bağırarak “korkma” demesi çocukta korku kalmasına neden olabilir. O nedenle aile bireyleri olarak bizler, bebeklik çağından itibaren çocuklarımıza konuşarak ve korkmaya gerek olmadığını yaptığımız farklı benzetmeler ve öğretiler ile anlatarak yaparsak bazı kalıcı korkuları da yenmiş oluruz.

    Biz Sizi Arayalım

    Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi