fbpx

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Anne karnındaki bebeklerin ciltleri, gelişimlerinin son üç ayında kaygan bir tabaka ila kaplanmaya başlar. Bu tabaka verniks adı verilen koruyucu bir tabakadır. Bebekler ilk doğduklarında da ciltlerinde verniks tabakasını korurlar. Yapılan araştırmalar verniks denilen koruyucu bu cilt dokusunun bebeğin ilk bağışıklığını oluşturmaya destek olduğunu göstermektedir. Yani aslında bebekler dış dünyaya hazırlıksız gelirler. Doğduktan sonra bağışıklık sistemleri gelişmeye başlar. Aylar, yıllar ilerledikçe bağışıklık sistemleri de günden güne güçlenmeye başlar. Diğer bir taraftan da bebekler mikroplarla tanıştıkça vücutları tepki vermeye başlar. Bebeklerdeki bu tepki ilk olarak ateş ile kendini gösterir. Ateş, vücuttaki savunma sisteminin bir cevabıdır.

Bebeklerde Ateş ?

Bebeklerde ateş, gelişen bir hastalık karşısında vücudun verdiği doğal bir bağışıklık tepkisidir. Bu tepki vücudu korumaya alma ve vücuda giren bakteri veya virüslere karşı savaşma belirtisidir. Aslında bebeklerde ateş aileler için bir sinyal niteliğindedir.

Bebeklerde Ateş Neden Olur?

Bebeklerde ateş vücutta gelişen bazı olumsuz durumlara karşı verilen doğal bir cevaptır. Vücut ateşle birlikte kendini korumaya ve savunmaya başlar. Yani bilinenin aksine bebeklerde ateşin yükselmesi olumsuz bir durum değil aksine bebeğin vücudunda bağışıklık sisteminin bir savaş verdiğinin göstergesidir.

Bebeklerde ateş nereden ölçülür?

Bebeklerde ateş kulak içi, koltuk altı ve ağızdan dil altından ölçülür. Ağız içi veya koltuk altından ölçülen değer 0.5° düşük gösterebilir. O nedenle bebeğin ateşi ölçüleceği zaman tek nokta belirlenmeli ve sürekli aynı yöntemle aynı yerden ateş takibi yapılmalıdır.

Bebeklerde Ateşe Ne Zaman Müdahale Edilir?

Ateş değerleri vücuttaki hastalığın derecesini gösteren bir işarettir. Normal vücut ısısı 36.5 derecedir. Enfeksiyonlarla birlikte vücut ısısı artabilir ve değişkenlik gösterebilir. 37°– 38° bebeklerde ateş olduğunda gözlemlenerek hekim kontrolünde takip edilmelidir. Yani ateşi var ama bebek huzursuz değilse çok fazla endişelenmemelidir. Fakat ateşi var ve bebeğin hiç hali yok, sık sık uyur pozisyonda kalmak istiyor, ateşi 38° civarlarında seyrediyor ise o zaman hekimle görüşülmelidir, böyle bir durumda bebeğe medikal bir tedavi gerekebilir.

Ateş Ne Zaman Tehlikelidir?

Bebeklerde ateş 38° dereceyi geçtiğinde yüksek ateş olarak nitelendirilmeli ve mutlaka çocuk hastalıkları doktoru ile iletişimde olunmalıdır. Gün içerisinde belli aralıklarla görülen ateş yüksekliğinin yanı sıra 3 gün süreli devam eden dirençli ateş de bebeklerde bir sıkıntı yaşandığının göstergesidir. Her iki durumda da hekim kontrolü gerekmekte, kontrol sonucunda ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. 39° – 40° bebeklerde ateş görülmesi vücutta bir enfeksiyon veya farklı bir durumun belirtisi olabilir. Ateşle birlikte çocuğun bilincinin de yerinde olmaması gibi bir durumla karşılaşıldığında ise bebek ateşli havale geçiriyor olabilir. Böyle bir durumda vakit geçirilmeden bebeğin hastaneye götürülerek müdahale edilmesi gerekir. 39° ve üzeri yüksek ateş bebeklerde ilk 5 yaşta havale olma riskini arttırır. 5 yaştan sonra çocukların havale olma riskleri azalır.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür? Bebeklerde 38° ye kadar olan ateş yüksekliği için hekimler genellikle ilaç verilmesini önermezler. Ancak bebeğin önceki sağlık geçmişi değerlendirildiğinde ve hekim tarafından ilaç almasına kanaat getirildiğinde çok da yüksek sayılmayan 37° – 37.5° gibi değerlerde de ilaç desteği ile bebeklerde ateş düşürülebilir.

İlaçsız Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Hastalıklarına bağlı olarak ilaçsız şekilde bebeklerin ateşlerinin düşürülmesi mümkündür. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var bebeklerde ateş olduğunda her zaman aile müdahalesi ile ateş düşmeyebilir. Özellikle yüksek ateşlerde çocuk hekimine danışmak en doğru karar olacaktır.

Bebeklerde Evde Ateş Düşürme Yöntemleri

  • Bebeklerde ateş olduğu düşünüldüğünde derecenin doğru ölçüp ölçmediği aralıklı ölçümlerle teyit edilmelidir.
  • Bebeğin ateşi yükselmeye başladı ise öncelikle üzerindeki kıyafetleri çıkartarak bebek soyulmalıdır.
  • Bebeğin bulunduğu ortam değerlendirilerek eğer oda sıcak ise kısa süreli cam açılarak veya klima çalıştırılarak ortam ısısı düşürülebilir.
  • Bebeklerde ateş hissedildiğinde bebeğe ılık bir duş aldırılarak ateşinin düşüp düşmediği gözlemlenebilir.
  • Hekimi ile görüşülerek eğer gerekiyor ise ateş düşürücü şurup verilerek takip edilebilir.

Tüm bu yaptığınız adımlar sonucunda bebeklerde ateş halen yükse ise günün hangi saati olursa olsun bir sağlık kuruluşuna gidilerek ateş sebeplerinin araştırılması gerekir.

Ateş Düşürmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebeklerde ateşli durumlarla karşılaştığımız zaman aile büyüklerinden öğrendiğimiz bazı işlemleri yapmaya çalışırız. Bu yöntemlerle genellikle doğal olarak ateşi düşürülmeyi hedefleriz. En bilindik ateş düşürme yöntemleri genellikle sirkeli su ile bebeğin eklem yerlerine bez koyma, alkol içeren kolonya sürme gibi işlemlerdir. Bu tip uygulamalar bebeğin ateşinin düşürülmesine fayda sağlamadığı gibi, damarların büzüşmesine bunun sonucu olarak da kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur. Bu durumda bebeklerde ateş daha da çok yükselebilir. Basit gibi görünerek yapılan bu uygulama bebeği tehlikeye sokabilir. O nedenle bebeklerde ateş durumlarında mutlaka hekimin yönlendirdiği şekilde hareket etmek gerekir.