fbpx

Bebeklerde burun tıkanıklığı neden olur? Nasıl anlarız? Nasıl temizleriz?

Bebeklerde burun Nasıl temizlenir?

Burun tıkanıklığı her yaşta can sıkıcı bir durumdur ancak bebekler bu sorunu kendi başlarına halledemezler. Bebeğinizin burun tıkanıklığı beslenmesinden uykusuna her şeyi etkilediği için önemli bir konudur. Bazen aileler tarafından burnun tıkanık olabileceği atlanır ya da bebeğin burnunun temizlenmesi gerektiği yeni anne ve babalar tarafından bilinmeyebilir.

Burun solunum yollarının başlangıç organıdır. Burundan alınan hava akciğerlere iletilirken nemlendirilir ve ısıtılır.

Bebek ve çocuklarda burun yapısı erişkine göre oldukça dardır ve bebekler “burundan soluyan” yaş grubu oldukları için kuru, sıcak hava, duman, toz, rüzgâr, soğuk ve nezle nedeniyle burun içinin normal nemini kaybedip kuruması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle burun tıkanıklıkları yetişkinlere göre daha sık görülür.

Burun tıkanıklığında huzursuzluk, emme ve beslenme sorunları, sık uyanma gibi önemli sağlık sorunlara neden olabilir. Özellikle oluşan sekresyon miktarı artarak üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bebeklerin burnunun açık olmasını sağlamak için serum fizyolojik damlalar tercih edilmelidir. Bebeğin ihtiyacına göre günlük burun temizleme sayısı sizin tarafınızdan belirlenebilir. Bir bebek için günde 1 kez yeterli olabilirken, bir başka bebekte her beslenme öncesi burnun temizlenmesi gerekebilir.

Burun neden tıkanır?

Genel olarak, ilk 6 ay bebekler burundan nefes alır; Burun pasajları küçük olduğundan ve gelişmesi için zamana ihtiyaç duyduğundan, bebekler daha büyük çocuklara veya yetişkinlere göre tıkanıklığa daha yatkındır. Çoğu durumda, tıkanıklık hafiftir ve burnun temizlenmesi gerekirken, ebeveynler fazla endişelenmemelidir. Çeşitli yaygın durumlar ve hastalıklar bebeğinizin burnunun tıkanmasına neden olabilir.
Bunlar;

  • Soğuk algınlığı veya grip
  • Kuru havaya maruz kalma
  • Alerjiler
  • Kirleticilere maruz kalma tıkanmaya neden olabilir.

Bebeğinizin burnunun tıkalı olduğunu nasıl anlarsınız?

Bazı bebekler tıkanıklık ilaçlarına dirençli olduğundan, bir şırınga veya aspiratör ile devam etmeden önce sorunun gerçekten bu olduğunu doğrulamak önemlidir. Çoğu durumda, bebeğinizin burnunun tıkalı olup olmadığını hızlıca anlayabilirsiniz.
Çoğu zaman, mukus ebeveyn tarafından burun deliği içinde veya burun çevresinde görünür olacaktır. Aksi takdirde, burun tıkanıklığı gürültülü nefes alma şeklinde duyulabilir. Bunların yanında burun tıkanıklığı düzeltilmediği ya da fark edilmediği zaman, beslenme problemleri, nefes almada zorluk, tıkanma, huzursuzluk ve ağlama gibi problemler görülebilir.

Bebeğinizin burnunu temizlemek için en iyi seçenek hangisidir?

Burnu temizlemek, özellikle emzirirken burnundan kolayca nefes alabilmesi için önemlidir. Neyse ki, çeşitli basit çözümler, ebeveynlerin tıkanıklığı hızlı bir şekilde halletmelerini sağlar.
Bebeğinizin burnunda mukus birikmesinin nedeni ne olursa olsun, rahatlığını artırmak ve emzirmeyi kolaylaştırmak için burnu temizlemek önemlidir.
Bu adımlar, bebeğinizin burnunu güvenli bir şekilde temizlemenize ve tıkanıklığa eşlik eden rahatsızlığı gidermenize yardımcı olacaktır.

Serum fizyolojik ile temizleme

Bebeklere genellikle basınçlı burun spreyleri önerilmez. Burun spreyleri, dört yaşın altındaki çocuklarda komplikasyonlara yol açabilir. Spreyler yerine buruna uyumlu olarak tek kullanımlık serum fizyolojik formları alınabilir. Ya da eczaneden serum fizyolojik alıp, enjektöre çekilmiş olarak kullanılabilir ve aspiratörler gibi araçlarla güvenle temizlenebilir. Bebeğinizi yan yatar şekilde destekleyerek yatırın ve her bir burun deliğine serum fizyolojik sıkıp ardından aspiratörle temizlenebilir ya da bir burundan sıkarken diğer burundan kolayca mukus çıkabilir.
Aspiratörle çekeceğiniz zaman bir vakum oluşturmak için aspiratörün bir ucunu bebeğinizin burun deliğine yerleştirin. Diğer ucu ile mukusu burundan çekerek ve burun delikleri arasında geçiş yaparak temizleyebilirsiniz.
Bazı bebekler burun temizliğine dirençli olduğundan, kıpırdanmasına hazırlıklı olun. İşi kolaylaştırmak için başka bir yetişkinden destek alınabilir.
Ayrıca banyo sonrası temizlemek mukusu yumuşatacağından işinizi oldukça kolaylaştırır.
Bunlar dışında;
Odanın ısı ve nem değerini takip edin; Ortalama oda ısısı 22-26 °C arasında olmalı ancak 23-24°C sıcaklığı geçmemelidir. Nem oranı ise %40-60 arasında olmalıdır.
Bir nemlendirici ile odanın nemini artırın. Yetişkinler gibi, bebekler de soğuğun burun boşluklarının genişlemesine neden olduğu kış aylarında burun tıkanıklığına daha yatkındır. Bu, mukus salgılanmasını teşvik eder ve tıkanıklığa neden olabilir.
Bir nemlendirici, mukusu sınırlandırmak veya parçalamak için evinizdeki nem seviyelerini artırabilir. Bu hem siz hem de bebeğiniz için evinizi daha konforlu hale getirecektir.

Doktoru Ne Zaman Aramalı?

Bebeğinizin tıkanıklığıyla ilgili herhangi bir endişeniz varsa; hızlı nefes alma, ateş veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri varsa; serum fizyolojik kullanılmasına rağmen bebeğin burun tıkanıklığı geçmiyor ve gün geçtikçe artıyorsa, bebekte yukarıdaki belirtiler haricinde solunum sıkıntısı ve renginde( özellikle dudak çevresinde morarma ) değişiklik varsa beklenmeden Çocuk Hekimine başvurulmalıdır.