fbpx

Bebeklerde El Dezenfektanı Kullanmak Güvenli Midir?

Su ve sabun ile yıkamak en iyisidir . Bununla birlikte, dikkatli bir şekilde kullandığınız sürece alkol bazlı el dezenfektanı küçük çocukların el temizliği için kullanılabilir. Sadece bezelye büyüklüğünde bir miktar kullanın ve çocuğunuzun ellerini tamamen kuruyana kadar ovun, böylece herhangi bir jeli yalamaya veya yutmaya çalışmaz, ardından şişeyi ulaşamayacağı bir yerde saklayın  .

Islak mendiller genellikle alkolsüzdür, ancak alkol içeren dezenfektan mendiller konusunda da dikkatli olmalısınız. Bebekler ve küçük çocuklar onları emebilir ve alkol yutabilirler, bu nedenle çocuğunuzun ulaşabileceği herhangi bir yerde mendil bırakmayın. Ayrıca, çocuklarınızın ellerini temizlemek için ‘’yüzey’’ dezenfektanlarını değil, “el” dezenfektanlarını kullandığınızdan emin olun.

Unutmayın ki dezenfektanlar ve ıslak mendiller kirli ve yağlı ellerde, su ve sabun kadar etkili değillerdir. Koronavirüs gibi bazı virüsleri öldürseler de diğer virüslerde hiç etkileri yoktur. Son olarak, cildi tahriş edebilir veya kurutabilirler. Bu yüzden, dışarıdayken onları kullanmak iyidir, ancak evde su ve sabun en iyi çözümdür.

Çocuğum El Dezenfektanı Yutarsa ​​Ne Olur?

Çocuğunuz dezenfektanlı elini ağzına götürmüşse, paniğe gerek yoktur . Küçük bir miktar çok zararlı değildir. Sadece ağzını silin (kötü tat bırakacağı için) ve biraz su içmesini sağlayın.

Bununla birlikte, çocuğunuz bir çay kaşığı veya daha fazla el dezenfektanı yutmuşsa, aşağıdaki belirtileri gösterebilir:

  • tahriş olmuş gözler
  • kusma
  • konjektivit
  • ağızda yanma hissi
  • öksürük
  • mide ağrısı

Çocuğunuzun el dezenfektanı ile oynadığını veya yuttuğunu ve bu semptomlardan herhangi birini gösterdiğini düşünüyorsanız bilgi almak için Ulusal Zehir Danışma hattı olan 114 ‘ü arayın. Dezenfektandaki alkol çocuğunuzun kan şekeri seviyesini düşürür, bu nedenle çocuğunuzun biraz yuttuğunu fark ettiğiniz anda çocuğunuza tatlı bir şeyler vermenizi öneririz . Eğer nöbet geçirirse, nefes almakta zorlanırsa veya uyanmazsa hemen 112 ‘yi arayın .

Çocuklar İçin Daha Güvenli Bir El Dezenfektanı Var Mı?

Birçok el dezenfektanı bebekler ve çocuklar için alkolsüz bir formüle sahiptir. Bebeğiniz alkol içermeyen dezenfektanları yuttuğunda, alkol bazlı dezenfektanlara oranla daha az hasar görür. Alkolsüz dezenfektanlar koronavirüs için çok iyi çalışmayabilir ve mikropları öldürmek yerine büyümesini yavaşlatabilir, bu nedenle çocuğunuzun ellerini mümkün olan en kısa sürede düzgün bir şekilde yıkamanız gerekir .

Çocuğunuz onları yutmak isteyebilir, çünkü kokuları veya parlak renkli ambalajları dikkatlerini çeker. Kokulu dezenfektanlar ftalatlar gibi toksik kimyasallar içerirler ve çocuklar için yutmayı daha cazip hale getirir.

Alkollü El Dezenfektanı Mı? Alkolsüz El Dezenfektanı Mı?

Uygun önlemleri alarak alkol bazlı bir ürün kullanmak daha iyidir. Fakat unutmamak gerekir ki elleri temiz tutmak için sabun ve su en iyi seçimdir.

Bazı dezenfektanlar, su bazlı bir köpükte benzalkonyum klorür (BZK) adı verilen bir bileşen kullanır. Alkolden çok daha uzun süre etkilidir, daha az toksiktir ve cilde daha nazik davranır. BZK dezenfektanları bazı bakterilere karşı çalışır, ancak koronavirüs gibi mikropları öldürmek için en etkilisi alkol bazlı dezenfektanlar önerilir .