Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde kabızlık, bebekler, 40 haftalık anne karnındaki sürelerini tamamlayarak doğarlar. Doğduktan sonra da gelişim süreçlerine devam ederler. Özellikle Gastrointestinal sistem denilen mide ve bağırsak gelişimleri devam etmektedir. Anne sütünü almaya başlamaları ile mide ve bağırsak hareketleri artar ve yenidoğan denilen ilk bir aylık sürenin ardından yavaş yavaş sistem düzene oturmaya başlar.

Anne Sütü İçen Bebeklerde Kabızlık

Anne sütü içen bebeklerde katı gıdaya geçilen 4-6. Aya kadar kabızlık genellikle görülmez. Çünkü anne sütünün içeriğindeki hormonların varlığı sütün sindirilmesini kolaylaştırır. Bu beslenme modeline bağlı olarak da bebeğin kakası sıvı ve yumuşaktır. Fakat tıpta yalancı kabızlık denilen bir durum vardır. Bazı durumlarda bebekler ilk 6 ayda sadece anne sütü içiyor olsalar bile bebeklerde kabızlık durumu yaşanabilir. Bunun nedeni bebeğin ıkınmak için kullanması gereken kaslarının henüz tam olarak gelişmemesidir. Yani aslında bir kabızlık ve kakanın katı olma durumu olmamasına rağmen anüs kasları uyarılmadığı için bebeğin kakasını yapamama durumunun yaşanmasıdır. Bebeğin büyüdükçe hareketlenmesi karın kaslarını güçlendirecek ve bebeklerde kabızlık görülme ihtimali azalacaktır. Bu dönemde bebeğin karnına saat yönünde masaj yapılması, kucağa alarak hareketlerin yapılması karnını biraz olsun rahatlatacaktır.

Bebeklerde Kabızlık

Her bebeğin yapısı farklıdır. Gün içerisinde birkaç kez kaka yapan bebek de haftada bir kez kaka yapan bebek de normaldir. Bebeklerde görülen şikayetlerin kabızlık olarak değerlendirilebilmesi için bazı belirtilerin aynı zamanda görülmesi beklenir. Bu şikayetlerin görüldüğü ve kabız olunan zamanlarda bebekler huzursuz olurlar ve daha çok ağlarlar.

Bebekler Ne Zaman Kabız Olur?

Bebeklerde katı gıdalara geçilen 4-6 aylık süreçte kabızlık görülebilir. Anne sütüne alışkın olan mide-bağırsak siteminin katı gıdalarla tanışması sonrasında besinleri sindirememe durumundan kaynaklı kabızlık gelişebilir. Bu dönemde bebeklerin kaka yapma sıklığında ve kakanın şeklinde değişiklik olabilir. Bazı bebeklerde kabızlık gıda alerjilerine bağlı da görülebilir. İleri kabızlık durumlarda ise bağırsağa bağlı bir hastalık nedeniyle bebek kabız olabilir ki bu durum hekim tarafından ileri tetkiklerle değerlendirilerek teşhis edilmelidir.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

Bebeklerde kabızlık belirtileri her bebekte farklılık gösterse de çoğu zaman benzer özelliklerdedir. İlk belirti bebeğin huzursuz olması ve daha çok ağlamaya meyilli olmasıdır.

 • Bebeklerde kabızlık görüldüğünde huzursuzluk ve ağlama belirtilerine ilave olarak
 • Karın bölgesinde sertlik oluşması
 • Yeme isteğinde azalma
 • Kakası geldiği zaman zorlandığı için ağrı hissi ve huzursuzluk
 • Kakanın kokulu çıkması
 • Kaka şeklinin sert, top top veya katı olması bebeklerde kabızlık

Bebeklerin Kabız Olmaması İçin Ne Yapılmalı

Ek gıdaya geçişle birlikte bebeklerin beslenmelerine anne sütüne ilaveten hekimin yönlendirmesiyle ilave besinler eklenir. Bu besinlerin içeriği bol su içeren ve yüksek lifli bağırsakları çalıştırıcı gıdalardan seçilmelidir. Böyle bir beslenme şekli ile bebeklerde kabızlık görülme ihtimali azalır. Örneğin; cam rende ile püre haline getirilmiş elma, havuç, armut gibi meyveler beslenmede tercih edilebilir.

Ayrıca bebeklerde kabızlığı azaltan en iyi şey bebeğe 6. aydan itibaren bol bol su verilmesi buna ilave olarak sebze çorbaları, yoğurt, muhallebi gibi sulu gıdalarla beslenmelidir. Bol sıvı tüketimi, kakanın yumuşamasını sağlayarak çıkmasını kolaylaştıracak ve bu sayede kabızlık olasılığını azaltacaktır.

Kabız Bebek İçin Öneriler

Bebekler kabız olduklarında çok acı çekerler. Çünkü karınları şiş, ağrılı ve gergindirler. Bu gerginlik ruh hallerine yansır ve bebeği huysuz hale getirir.

 • Kabız bebekleri rahatlatmak için yapılacak şeylerin başında masaj gelir. Bebeğin karnına saat yönünde dairesel hareketlerle masaj uygulamak bağırsak bölgesini hareketlendirecek ve bebeği biraz olsun rahatlatacaktır.
 • Bacaklarını yukarı aşağı hareket ettirerek egzersizler yaptırmak da bağırsakları hareketlendirecektir.
 • Ilık bir banyo bebeğin gevşemesini sağlar. Bu durum kabızlığın belirtilerini
 • Kabızlığın uzun süreli olması ve bebeğin bir türlü rahatlamaması halinde ise anüse bir krem veya uyaran yardımıyla temas edilmesi kaka yapmasını tetikleyecektir.
 • Kabız bebeklere uyku rutini olan beslenme, banyo, masaj, alt değiştirme, pijama giydirme gibi adımlardan sonra loş bir ışıkla birlikte rahatlatıcı bir müzik veya ninni ile bebeği sakinleştirerek uykuya dalmasını sağlamak faydalı olacaktır.
 • Kabızlığı gidermeye yönelik yapılan tüm bu uygulamalar fayda etmedi ise o zaman çocuk hastalıkları uzmanı ile görüşülerek gerekirse muayeneye gidilmesi organize edilmelidir.

  Biz Sizi Arayalım

  Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi