Bebeklerde Meme Reddi Neden Olur?

Gebelikte anne adayına yapılan aylık ultrason kontrolleri sırasında bebeklerin ellerini ağızlarına götürerek parmaklarını emmeye çalıştıkları gözlemlenmektedir. Dolayısıyla emme bebekler için daha anne karnında başlayan doğal bir reflekstir. Bebekler her ne kadar bu refleksle doğsalar da annelerinin memesinden süt emmeyi öğrenmeleri oldukça zordur.

Bebekler meme emmeyi öğrenmeye çalışırken, diğer yandan ortama alışma, hastalık, fiziksel problemler, güven duyma, annesiyle arasındaki bağın tam gelişememesi gibi farklı nedenlerden bazıları da gelişirse o zaman meme reddine zemin hazırlanabilir. Sonuç itibariyle bebek aç da olsa, anne de bebeğini sabırla emzirmek istese de meme reddi nedeniyle bebek emmek istemez, sık sık ağlar ve huzursuz olur.

Meme reddine neden olabilecek faktörler çocuk hastalıkları hekimi tarafından tek tek ve her yönüyle değerlendirilmeli, sorunun fiziksel değil psikolojik olduğu düşünülürse lohusa yeni anne profesyonel destek alabileceği uzman bir klinik psikoloğa yönlendirilerek meme reddi önlenmelidir.

 Meme Reddinin Nedenleri

Meme reddi onlarca nedene bağlı olarak gelişebilir. Meme reddi yenidoğan bebeklerde görülebileceği gibi 1 yaşına kadar olan aylık bebeklerde de kendini gösterebilen bir durumdur.

 • Bebeğin geçirebileceği gribal durumlar ve burun tıkanıklığı

Bebeklerin bağışıklık sistemleri doğduktan sonra gelişmeye ve büyüdükçe güçlenmeye başlar. O nedenle bazı bebekler daha 1-2 aylık olmalarına rağmen hastalanabilir. Gribal bir enfeksiyon nedeniyle burunları tıkanabilir. İlk aylarda henüz ağızdan nefes almayı bilmeyen bebekler için burunlarının tıkanması rahat nefes alamamalarına neden olur. Rahat nefes alamadıkları için de annelerinin memesini emmeyi istemezler.  Bu durumda meme reddi gelişebilir. Bebeğin burnunun açılabilmesi ve rahat nefes almasına olanak sağlanması için hekimin onayıyla rahatlatıcı serum fizyolojik tarzı damlalar veya spreyler kullanılmalıdır. Bu sayede meme reddine gidebilecek süreç engellenmiş olacaktır.

Ayrıca bebeğin geçirdiği kulak enfeksiyonları, ateşli hastalıklar da meme reddi oluşumuna neden olabilir. Özellikle kulak enfeksiyonu ağrılı bir süreçtir. Kulak ağrıdıkça ağrı ağza doğru yayılarak bebeğin emerken ve yutkunurken rahatsızlık duymasına neden olur. Böyle bir durum karşısında da meme reddi görülebilir.

 • Ağız enfeksiyonu pamukçuk ve meme reddi

Pamukçuk bebeklerde sık görülen ve bir mantarın neden olduğu bir ağız enfeksiyonudur. Pamukçuk, beyaz bebekler halinde bebeklerin ağızlarının içerisinde en fazla dil, yanaklar ve damaklarda oluşmaktadır. Ağız içerisindeki pamukçuk bebeğin emme istediğin azaltır. Çünkü bebek anne memesini ağzına aldığında ağrı hissedebilir ve huzursuzlanabilir. İşte farklı bir neden olmamasına karşın sadece bebekte pamukçuk gelişimi bile meme reddine neden olabilir.

 • Diş çıkarma meme reddi sebebi

Bebeklerin genellikle ilk dişleri 6-10 aylık süreç içerisinde bir bir çıkmaktadır. Diş çıkarken henüz patlamayan diş etleri hassaslaşır, ağrı ve gerginlik yaratır. Hatta bazı bebeklerde böyle durumlarda ateş görülebilir. Bu süreçte bebek huzursuz olduğu için emmek istemez. Dişin çıkma sürecinin uzaması halinde ise meme reddi gelişebilir. Bebeğe dişlerindeki huzursuzluğu azaltmak için soğuk diş kaşıyıcıları verilebilir.

 • Yanlış emzirme pozisyonu meme reddine neden olabilir

Meme reddinin yaşanmasına neden olan sorunlarda biri de yanlış emzirme pozisyonlarıdır. Bebek memeyi tam olarak ağzının içerisine alamadığı zaman rahat ememez. Süt gelmedikçe sinirlenmeye başlar ve kafasını geriye doğru iter. Emmeyi yeniden yeniden dener ama bir süre sonra denemekten vazgeçer. İşte bu durum meme reddine neden olabilir.

 • Sütün az veya çok olması meme reddi nedeni

Anne sütünün az olması ve bebeğin sütü emememesi bebeği kızdırır. Çünkü bebekler emmek için ağız, dudak, damak, yutma senkronizasyonunu yapmakta zorlanırlar ve bir süre sonra yorulurlar. Sütün az gelmesi meme reddini beraberinde getirebilir. Aynı şekilde sütün çok fazla gelmesi de sıkıntıdır. Bebek ağzına gelen fazla sütü yutmakta zorlanır, süt boğazına kaçabilir. Meme reddine engel olmak için annenin fazla sütü sağdıktan sonra bebeğini emzirmesi uygun olacaktır.   

 • Biberon kullanımı meme reddini tetikler

Sütün az gelmesi veya bebeğin annenin memesini alamaması gibi nedenlerden anneler bebeklerine sütü sağarak biberonla süt vermek isteyebilir. Aynı zamanda çalışan anneler de süt sağarak biberonla bebeklerini beslemeye çalışırlar. Biberonun ağzı daha geniş olduğundan kolay süt içmeye alışan bebekler bir süre sonra anne memesinden süt içmek istemezler. İşte böyle bir durum meme reddine zemin hazırlar.   

 • Annenin beslenmesi meme reddini başlatabilir

Anne beslenmesinde acı, tatlı, ekşi veya baharatlı beslenmesi sütüne geçebilir. Bebek sütün tadını değişik bularak emmek istemeyebilir. Bu da meme reddine sebebiyet verebilir.

 • Laktoz intöleransı

Anne sütünde de laktoz yani süt şekeri bulunmaktadır.  Bebeğin eğer laktoz intöleransı varsa bağırsaklarında gaz ve kakasında değişiklikler görülür. Bu durumda huzursuzlanan ve sancısı olan bebekler emmek istemeyebilir ve meme reddi gelişebilir. Böyle bir durum fark edildiğinde çocuk hekimiyle görüşülerek bir süre emzirmeye ara verilebilir. 

 • Besin alerjilerine bağlı meme reddi gelişebilir

İnek sütü başta olmak üzere, yumurta, çilek ve domates gibi ürünler anne vasıtasıyla sütle birlikte bebeğe geçer. Bebekte alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Huzursuzlanan bebek meme reddi ile emmeyi istemeyebilir.

 • Reflü problemleri

Bebek reflüsü bebeklerin emdikten sonra sütü kusma yoluyla çıkartmalarına neden olur. Bu sıkıntılı durum sık sık tekrarlandığında bebekler aç olsa dahi emmek istemez ve bu durum meme reddine neden olabilir.

 • Annenin psikolojik durumu meme reddine zemin hazırlar

Meme reddinin en önemli nedenlerinden biri de annenin psikolojik durumudur. Stresli olan annenin bebeği de rahatsızlık hisseder. Bu durumu devam etmesi bebeğin sürekli huzursuz olmasına neden olur. Böyle bir durumda meme reddi neredeyse kaçınılmazdır.

 • Bebekteki dikkat dağınıklıkları

Bebekler emerken konsantre olmak ve süt içmek isterler. Etraftan gelen sesler, annenin başka şeylerle ilgilenmesi ve ortamdaki huzursuzluk bebeğe de yansır ve meme reddi gelişebilir.

 • Bebekteki anomaliler meme reddi sebebidir

Bebeğin doğuştan gelen yarık dudak veya damak problemi varsa veya dil bağı sıkıntılı ise bu bebekler rahat ememez ve bir iki denemeden sonra emmeyi reddedebilir. İşte bu durum meme reddini getirir.

Meme Reddi Nasıl Engellenebilir?

Bebeğin emmesini sağlamak, bu sayede gelişimiyle ilgili oluşabilecek problemleri ve meme reddini engelleyebilmek için yapılması gerekenler; Özellikle ilk aylarda bebeğin her istediği zaman emzirilmesi, biberonun olabildiğince kullanılmaması, bebeği strese sokacak ve huzursuz edecek ortamlardan uzak durulması önemlidir. Ayrıca fiziksel bir probleminin olup olmadığı da sık sık kontrol edilerek meme reddi engellenebilir.

Bebaby – Anne ve Bebek Eğitimi