fbpx

Bebeklerde Reflü

Bebekler annelerinin karnında gelişimlerinin büyük çoğunluğunu tamamlayarak dünyaya gelseler de gastrointestinal sistem denilen mide-bağırsak yapıları henüz tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle yenidoğan olarak kabul edilen ilk bir aylık süreçte bazı bebeklerde reflü problemleri görülebilir. Bebeklerde reflü problemleri fizyolojik olarak değerlendirilerek normal olarak kabul edilir. 

Bebeklerde Reflü Neden Olur?

Bebeklerde reflüye neden olan şey, mide ve sindirim borusunu ayıran kapakçığı açıp kapatan kasların yeteri kadar gelişmemiş olmasıdır. Kasların gelişememesi sonucu mide sıvısı bazı zamanlarda yemek borusuna kaçarak bebeklerde reflüye neden olabilir. Bunun sonucunda da sık sık bebeklerde kusmalar yaşanabilir. Bebeklerde ilk kez karşılaştıkları ve ağızlarından gelen kusma durumundan korkabilir ve sonucunda da ağlayabilir. Böyle durumlarda ailenin sakin kalması, hızlıca bebeğin ağzını temiz bir bezle temizlemesi ve bebeği sakinleştirmeye çalışması bebeğin de korkmadan atlatmasını sağlayacaktır.

Bebeklerde Reflü Belirtileri Nelerdir?

Bebekler ilk aylarda anne sütü veya mama içtikten sonra yediklerini kusabilirler. Bu durum bazı bebeklerde (erken doğan veya prematüre bebek) daha sık görülebilir. Aileler böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarında telaşlanabilirler. Telaşlanacak bir durum yoktur. Bebeklerde reflü görülmesi olağan ve çözümlenebilir bir durumdur. Bebeklerde reflü olabileceğini işaret eden bazı belirtiler vardır. Bunlar bebeğin tekrarlayan üst solunum yolu hastalıkları geçirmesi, ses kısıklığı yaşanması, öksürük, hırıltı gibi durumlar bebeklerde reflüyü düşündürebilir.

Bebeklerde Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Doğumdan sonra ilk aylarda görülen bebeklerde reflü tıbbi tedavi gerektirmez. Ancak bebekteki şikayetler büyüme evrelerindeki aylar içerisinde geçmiyorsa, ilave şikayetler de reflüyle birlikte devam ediyorsa çocuk hekimine muayene olunmalı ve önereceği tedaviye uyulmalıdır.

Reflüsü Olan Bebeklerde Kilo Kaybına Dikkat

Anne ve Babalara Bebeklerde Reflüyü Azaltmak İçin Yardımcı Olacak İpuçları

Reflüsü olan bebeklerin beslenme düzenine daha fazla özen gösterilmelidir. Az az ve sık sık beslenmelidir. Yeterince beslenemeyen, sıklıkla kusan bebeklerde kilo kayıpları yaşanabilir. Bu durum bebeğin gelişiminde gerilemelere sebebiyet verebilir. O nedenle yenidoğan sürecinden sonra 4-6 ay aralığında da bebekte reflü şikayetleri devam ediyorsa mutlaka hekime danışılmalıdır.

 1. Reflüsü olan ve sık aralıklarla kusan bebeklerin öncelikle beslenmeleri düzenlenmelidir. Bebeklerde reflüyü azaltmak veya engellemek için bebeklere özel dizayn edilmiş reflü yataklarından faydalanılabilir. Reflü yatakları bebeğin yatağının içerisine konularak bebek üzerine yan olarak yatırılır.  Reflü yataklarının 30 cm eğimi sayesinde reflü sonucu kusma şikayetleri azaltılabilir veya engelleyebilir.   
 • Reflü nedeniyle kusan bebeklerin beslenmeleri de düzensizdir. Çünkü bebek yediğinin bir kısmını çıkarttığı için aç hissedebilir, huzursuzlanabilir, ağlayabilir. Kusmalara bağlı kilo kaybı yaşanabilir. O nedenle reflüsü olan bebeklerin beslenme düzenine daha fazla dikkat edilmeli ve aylık muayenelerde kilosu kontrol altında tutulmalıdır.
 • Sadece anne sütü alan bebeklerde reflü belirtileri daha az görülür. Bu tip problem yaşayan bebekler az az ve sık sık beslenmelidir ve mutlaka her beslenme sonrası gazı çıkartılarak rahatlatılmalıdır.  
 • Bebeğin inek sütü alerjisi olduğu düşünülüyorsa annenin beslenmesinden inek sütü ve ürünleri bir süre çıkartılmalıdır. Bebek anne sütünün haricinde formül mama da içiyorsa mamanın içeriği değerlendirilmeli, alerjenik olmayan mamalar tercih edilmelidir.  
 • Her emzirmeden sonra en az 30-45 dakika kadar bebeği dik pozisyonda tutmak bebeklerde reflü oluşumunu azaltacaktır.
 • Bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmesi reflünün artmasını tetikleyebilir. O nedenle bebeğin bulunduğu ortamlarda sigara tüketilmemelidir. 
 • Her ne kadar emzik önerilmese de bebeklerde reflüye bağlı kusmaları azaltmak için emzikten faydalanılabilir. Emzik bebekteki tükürük salgısını ve ayrıca bağırsak hareketlerini arttıracak bu sayede bebeklerde reflüyü azaltacaktır. 
 • Mide-bağırsak hareketlerini rahatlatmak ve bebeklerde reflüyü azaltmak için bebeğin karnına  saat yönünde masaj yapılabilir. Bebeği sıkan giysiler giydirmek de karın içi basıncını arttırarak reflüyü çoğaltabilir. O nedenle bebeğe rahat kıyafetler giydirilmelidir.    
 • Bebeklerin mide hacimleri çok küçüktür. Mide kapasitesinin üzerinde bebeği beslemek de reflü sebeplerindendir. O nedenle bebek az az sık sık beslenmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.     
 1. Reflüsü olan bebeklerde yatmadan yaklaşık iki saat önce beslenme kesilmelidir. Bu şekilde mide iki saat içerisinde rahatlayacak ve reflu riski azalacaktır.

  Biz Sizi Arayalım