fbpx

Bebeklerde Uyku Düzeni ve Yapılması Gerekenler

Bebeğiniz için uyku eğitimi almış, belirli rutinlerle bir uyku düzeni oluşturmuş ve herşeyi mükemmel hale getirmiş olabilirsiniz. Yalnız bu işin sadece başlangıcıdır. Şimdi sıra en önemli kısımda, yani bu düzeni korumakta… Ve burada size ailelere büyük görevler düşüyor. Kurduğunuz bu düzen çok kıymetli ve O’na gözünüz gibi bakıp korumanız, zorlukları sakin ve sabırlı bir şekilde atlatmanız çok önemli.

Uyku konusunda sizi zorlayabilecek konulara ve bu zorlukların üstesinden nasıl gelebileceğinize birlikte göz atalım…

Tatillerde ; Bebeklerin Uyku Düzeninin Korunması

 • Bebeğiniz çocuk yatağına geçiş yapana kadar (2,5-3 yaşına kadar) tatillere mutlaka park yatakla gitmelisiniz veya gittiğiniz yerdeki bir park yatağı/bebek yatağını kullanmalısınız. Asla yerde veya yanınızda yatırmamalısınız.
 • Ayrı oda imkanı varsa tercihiniz tabii ki olmalı ama her zaman böyle bir imkan olmayacaktır, aynı odada yatmanız da gerekecektir. Bebeğinizle aynı odada yatıyorsanız gece uyanmalarında hiç ses çıkartmadan beklemelisiniz.
 • Park yatağın kısa kenarı genelde kapalıdır, bu bölümü sizin yatağa bakacak şekilde ayarlayıp yattığı yerden direk sizi görmesini engelleyebilirsiniz. Ayağa kalkıp size görürse de uyur gibi yapın, uyanık olduğunuzu anlarsa üzerinize oynayacaktır 😉
 • Kalabalık ortamlardaysanız (tatilde veya evde misafir varsa da geçerli) uykulardan 15 dakika kadar önce insanların yanından ayrılıp baş başa vakit geçirip sakinleşmesini sağlamalısınız. Sonra odasına gidip rutinlerinizi yapıp yatırabilirsiniz.
 • Yolculuk ve tatillerde bazı uykular pusette/arabada olabilir, ancak denge çok önemli. Bir gününüz hep dışarıda geçtiyse, ertesi gün daha çok yatağında uyutmaya çalışmalısınız. Farklı yerlerde uyusa bile her gün en azından birkaç uykusunu yatağında yaptığından ve ihtiyacı olan uykuyu aldığından emin olun, aksi halde uyku açığı oluşur ve bu da sorunlara neden olabilir.
 • Bir odada ilk defa uyuyacaksa, aktivite zamanında o odada mutlaka zaman geçirilmeli ki odaya alışsın.
 • Uyku arkadaşını, alıştığı çarşafını, kullanıyorsanız müziği veya benzeri uykuda alıştığı nesneleri mutlaka yanınıza almalısınız tatile giderken. O’na kendini ne kadar evinde, alıştığı ortamda hissettirebilirseniz yeni yerine alışması o kadar kolay olacaktır.

Hastalıklarda; Bebeklerin Uyku Düzenlerinin Korunması (Diş çıkarmaları, Nedensiz Uyanmalar)

 • Bebeğinizin hafif ateşi varsa (37-38) ve keyfi normalse, ilacını verip her zamanki gibi yatırın ve çıkın. Ancak gece 2-3 saatte bir O uyurken girip sessizce kontrol edin. Hafif hastalık veya diş çıkartmalarda bebeğinizin sesini gece sık duyabilirsiniz ancak genellikle kendisi kısa sürede uykuya dönecektir. Bu uyanmalarda siz hızlı müdahale edip hemen yanına girerseniz muhtemelen sizi görüp daha çok ağlayacaktır. Ateş yüksekse (39-40+) zaten yatağa koyamayız, saat önemli değil önce soyup ateşini düşürürüz, gerekli işlemleri yaparız, ateşi düşüp daha iyi hale geldiğinde ise yine yatırma yöntemi olarak yatır-çık yapar, uyurken kontrol ederiz.
 • Bebeğiniz gece uyandı ağlıyor, hasta değil, uzunca beklediniz ama susmadı, içinize sinmeyen bir durum varsa her zaman için girip kontrol edebilirsiniz. Fazla uyarmamaya çalışarak ateşine bakar, bezini kontrol eder, sorun varsa giderir ve sırtını sıvazlayıp tekrar çıkabilirsiniz. Yine beklersiniz. Ancak bir sorunu olmadığı halde hala ağlıyor olabilir. Böyle bir durumda yanına gidip kucağınıza alıp, birlikte başka bir odaya geçip, kucağınızda 15-20 dakika dinlendirip (sakince oturarak), biraz su içirip, sonrasında tekrar odasına gidip öpüp yatırıp çıkabilirsiniz, bir sure sonra uyuyacaktır. Yani, zor durumlarda sakinleştirmek için bu tür bir B planı uygulanabilir ancak uyutmak için değil. Asla kucağınızda veya memede uyutmayın böyle bir durumda.

Diğer Durumlarda; Bebeklerin Uyku Düzenlerinin Korunması

 • Bebeğiniz yatakta tutunup ayağa kalkmaya başlarsa müdahale etmeyin, geri yatmayı kendisi keşfetmeli. Her yeni fiziksel beceri uykuda bir süre sorun yaratabilir ama sabırla O’na fırsat verirseniz, kısa zamanda kendisi alışır bu duruma, hevesini de almış olacağından artık her uykudan önce dakikalarca ayakta durmaz.
 • Uyanıklık süreleri yaş büyüdükçe artar. Örneğin 7 aylık bir bebekte yaklaşık 2,5- 3 saat; 10 aydan itibaren de 3-4 saati bulur. Bebeğiniz eskiden 10-15 dakikada uykuya dalıyor, şimdi ise uyuması 30 dakikayı buluyorsa, uyanıklık sürelerini açmanız gerekebilir. Genellikle 6-7 ay civarında 2 gündüz uykusuna, 15-18 ay civarında da 1 gündüz uykusuna geçiş yapıyoruz. Uyanıklık süreleri arttıkça uyku adedi azalır çünkü. 15-18 ay civarında başlayan tek gündüz uykusu 3-4 yaşlarında ise tamamen ortadan kalkıyor.
 • Tatillere yatak götürebiliyorsunuz ama misafirliklere götürmediğinizden, misafirlikte bebek uyutmak zordur. Gece bebekle misafirlik zaten söz konusu değil de 😉 gündüz gideceğiniz zaman gidiş ve dönüşlerde yolda uyuması en rahatı olacaktır.
 • Dışarıda uyumak demiş iken… Bebeğiniz puset veya otomobilde uyumayı bilirse oldukça rahat edersiniz. Hafta sonları rahatlıkla bazı uykularını dışarıda yapabilirsiniz. Dışarıda uyuduğu zaman uyku saati çok hassas değildir, normalde 3 saat uyanıklıkla yatırıyorsanız otomobilde 3,5-4 saat uyanıklığın sonunda bile uyuyabilir. Gündüz uykusunda bu şekilde arabada uyuduysa ve siz gideceğiniz yere geldiğinizde hala uyuyorsa, kaldırmamanızı ve Onunla birlikte uyanana kadar arabada oturmanızı öneririz (acil bir işiniz yoksa tabii). Araba uykuları zaten genelde çok uzun olmaz, 30-45 dakika kadar sürer, Kaldırdığınızda muhtemelen uyanacaktır çünkü.

Bebeğin uyku düzenini bozan en önemli zorluklar bunlardır… Ama farklı zorluklar da çıkabilir karşınıza, bunları da sakin ve sabırlı bir şekilde çözmelisiniz. Unutmayın, bebekler çok hızlı büyürler ve büyüme sürecinde bir çok şey yaşarlar. Her biri ayrı birer çözümlenmesi gereken süreçtir yolunuzda ama siz sakin ve rahat oldukça bu zorlukları kolayca atlatır, yolunuza devam edebilirsiniz.

Bebeğinizin her anını ve bu güzel uykularının tadını çıkartmayı da unutmayın.